Bu haqda The Art Newspaper Russia xabar berdi. Erik Bulatov Sverdlovsk shahrida tug‘ilgan, ammo bolaligi va yoshlik yillari Moskva shahrida o‘tgan.
U bir muddat Nyu-Yorkda yashagan, 1990-yillardan boshlab esa hayotini Parij va Moskva o‘rtasida o‘tkazgan. Rassomning ijodiy faoliyatidagi muhim burilish nuqtasi 1980-yillarda Syurixdagi kunstxallada va Parijdagi Jorj Pompidu markazida o‘tkazilgan shaxsiy ko‘rgazmalari bo‘ldi.
Aynan ushbu ko‘rgazmalar unga xalqaro miqyosda katta shuhrat keltirdi. Erik Bulatovning mashhur asarlari orasida “Kirish – kirish yo‘q”, “Erkinlik”, “Yashayman – ko‘raman”, “SSSR shon-shuhrati”, “Xush kelibsiz”, “Luvr.
Jokondda” va “Bulutlar o‘smoqda” kabi ijodiy ishlar alohida ajralib turadi. 2008 yilda uning “SSSR shon-shuhrati” asari Londondagi auksionda ikki million dollardan ortiq narxda sotilgan edi.
Bundan tashqari, joriy yil yozida Erik Bulatov Rossiyaning eng muvaffaqiyatli zamonaviy rassomlari reytingida birinchi o‘rinni egallagani ma’lum qilingan. Erik Bulatov o‘z ijodi bilan nafaqat Rossiyada, balki butun dunyoda tanilgan rassomlardan biri bo‘lib, uning asarlari san’at olamida o‘ziga xos o‘rin egallaydi.

Известный художник Эрик Булатов скончался в возрасте 92 лет
Об этом сообщает The Art Newspaper Russia. Эрик Булатов родился в городе Свердловск, но детство и юность провёл в Москве.
Он некоторое время жил в Нью-Йорке, а с 1990-х годов жил между Парижем и Москвой. Важным поворотным моментом в творческой деятельности художника стали персональные выставки в художественном зале в Цюрихе и в Центре Жоржа Помпиду в Париже в 1980-х годах.
Именно эти выставки принесли ему международную известность. Среди известных работ Эрика Булатова выделяются такие произведения, как «Вход – входа нет», «Свобода», «Живу – вижу», «Слава СССР», «Добро пожаловать», «Лувр.
Жоконда» и «Облака растут». В 2008 году его работа «Слава СССР» была продана на аукционе в Лондоне за более чем два миллиона долларов.
Кроме того, этим летом стало известно, что Эрик Булатов занял первое место в рейтинге самых успешных современных художников России. Эрик Булатов был одним из художников, известных не только в России, но и во всём мире, и его работы занимают особое место в мире искусства.