“Titanik” kemasida halok bo‘lgan tadbirkor Isidor Shtrausga tegishli oltin cho‘ntak soati Angliyadagi Henry Aldridge and Son auksionida 2,33 million dollarga sotildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Isidor Shtraus “Macy’s” savdo tarmog‘i asoschilaridan biri bo‘lib, u rafiqasi Ida bilan birga “Titanik” kemasida safarga chiqqan edi.
Kema aysberg bilan to‘qnashgach, Shtraus qutqaruv qayig‘iga chiqishdan bosh tortib, kemani tark etmaslikka qaror qiladi. Uning rafiqasi Ida ham erining yonida qolishni tanlaydi.
Ularning o‘rniga oqsoch qutqaruv qayig‘iga chiqadi. Shtraus er-xotinining fojiali sadoqati 1997-yilda Jeyms Kemeron tomonidan suratga olingan “Titanik” filmida ham aks ettirilgan.
Filmda ular kema cho‘kayotgan paytda bir-biriga sadoqat bilan quchoqlashib yotgan holatda tasvirlanadi. Auksion uyining ma’lumotiga ko‘ra, soat Shtrausning jasadi va shaxsiy buyumlari bilan birga topilgan.

Часы Исидора Штрауса проданы за 2,33 млн долларов
Золотые карманные часы предпринимателя Исидора Штрауса, погибшего на корабле «Титаник», были проданы на аукционе Henry Aldridge and Son в Англии за 2,33 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает BBC. Исидор Штраус был одним из основателей торговой сети «Macy’s» и отправился в путешествие на корабле «Титаник» вместе со своей женой Идой.
После столкновения корабля с айсбергом Штраус отказался садиться в спасательную шлюпку и решил не покидать судно. Его жена Ида также выбрала остаться рядом с мужем.
Вместо них в спасательную шлюпку сели другие пассажиры. Трагическая преданность супругов Штраус была отражена в фильме «Титаник» 1997 года режиссера Джеймса Кэмерона.
В фильме их показывают, обнимающихся с преданностью друг к другу во время затопления корабля. По данным аукционного дома, часы были найдены вместе с телом Штрауса и его личными вещами.