Per Ogyust Renuarning ilgari noma’lum bo‘lgan kartinasi Parijda o‘tkazilgan Drouot auksionida 1,8 million yevroga sotildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kartinada rassomning o‘g‘li Jan va uning enagasi tasvirlangan. Bu haqda The Guardian nashri xabar berdi.
Moybo‘yoqda ishlangan "Bola va uning o‘yinchoqlari – Gabriel va rassomning o‘g‘li Jan" nomli asar ilgari hech qachon ko‘rgazmaga qo‘yilmagan va sotuvga chiqmagan. Ushbu rasm Janning cho‘qintirgan onasi Janna Bodoga tegishli bo‘lgan.
Ma’lumki, Janna Bodo Renuarning do‘sti va shogirdi hisoblangan. San’atshunos Paskal Perrenning ma’lum qilishicha, ushbu polotno hali restavratsiya qilinmagan va yaxshi saqlangan holda saqlangan.
Rassomning o‘g‘li Jan Renuar 1894 yilda tug‘ilgan va keyinchalik mashhur rejissyor bo‘lgan. U 1975 yilda "Alohida yutuqlar" uchun "Oskar" mukofotiga sazovor bo‘lgan.

Неизвестная картина Ренуара продана за 1,8 млн евро
Ранее неизвестная картина Пьера Огюста Ренуара была продана на аукционе Drouot в Париже за 1,8 миллиона евро. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой картине изображены сын художника Жан и его тётя. Об этом сообщает издание The Guardian.
Работа маслом под названием «Ребёнок и его игрушки – Габриэль и сын художника Жан» ранее никогда не выставлялась и не продавалась. Эта картина принадлежала Жанне Бодо, бабушке Жана.
Известно, что Жанна Бодо была другом и ученицей Ренуара. По словам искусствоведа Паскаля Перрена, полотно ещё не реставрировалось и сохранилось в хорошем состоянии.
Сын художника Жан Ренуар родился в 1894 году и впоследствии стал известным режиссёром. В 1975 году он был удостоен премии «Оскар» за «Особые достижения».
Один из известных фильмов Жана Ренуара — «Великое иллюзион», рассказывающий о двух французских военнопленных, пытавшихся сбежать из немецкого плена во время Первой мировой войны.