Ayollarning fidoyiligi erkaklar yutug‘iga zamin bo‘ladi
Madaniyat va san’at vaziri Ozodbek Nazarbekov o‘zining so‘nggi intervyularidan birida jamiyat hayotida ayollarning o‘rni va ahamiyati haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ayollarning oilaviy hamda ijtimoiy masalalardagi mas’uliyatliligi va donoligi erkaklarning muvaffaqiyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi. Nazarbekovning so‘zlariga ko‘ra, erkaklarning katta yutuqlarga erishishi ko‘pincha ularning ortida turgan ayollarning qo‘llab-quvvatlashi va fidoyiligi bilan bog‘liq.
U shunday dedi: “Bugun biror erkak katta natijalarga erishayotgan bo‘lsa, bilingki, uning ortida mas’uliyatli va aql bilan ish yuritadigan ayol bor. Uydagi muammolarni o‘z zimmasiga olib, erkakning diqqat-e’tiborini chalg‘itmaslikka harakat qiladigan, oilaviy masalalarni oqilona hal qiladigan ayollarimiz bor.
Ular erkakning ishiga xalal bermaslik uchun qo‘llaridan kelganini qilishadi. Bu ayollarning fidokorona mehnati tufayli erkaklar hayotda va faoliyatda muvaffaqiyatga erishmoqda.” Shuningdek, Nazarbekov oiladagi va jamiyatdagi ayolning mas’uliyatliligi, aql-zakovati hamda harakatlari jamiyat rivojida muhim o‘rin tutishini alohida ta’kidladi.
Uning fikricha, ayollar oilaviy muhitni barqarorlashtirish va jamiyatni oldinga olib chiqishda hal qiluvchi kuchga ega.

Самоотверженность женщин является основой успеха мужчин
Министр культуры и искусства Озодбек Назарбеков в одном из своих последних интервью высказался о роли и значении женщин в жизни общества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что ответственность и мудрость женщин в семейных и социальных вопросах напрямую влияют на успехи мужчин. По словам Назарбекова, большие достижения мужчин часто связаны с поддержкой и самоотверженностью женщин, стоящих за ними.
Он сказал: «Если сегодня какой-либо мужчина достигает больших результатов, знайте, что за ним стоит ответственная и разумная женщина. У нас есть женщины, которые берут на себя домашние проблемы, стараются не отвлекать внимание мужчины и разумно решают семейные вопросы.
Они делают все возможное, чтобы не мешать работе мужчины. Благодаря самоотверженному труду этих женщин мужчины достигают успеха в жизни и деятельности.» Кроме того, Назарбеков особо отметил, что ответственность, ум и действия женщины в семье и обществе занимают важное место в развитии общества.
По его мнению, женщины обладают решающей силой для стабилизации семейной среды и продвижения общества вперед.