Ozodbek Nazarbekov: Ayollar jamiyat va oilaning tayanchi
Madaniyat va san’at vaziri Ozodbek Nazarbekov o‘zining so‘nggi intervyularidan birida ayollarning jamiyat va oiladagi ahamiyati haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hayotda katta muvaffaqiyatlarga erishgan erkaklarning ortida mas’uliyatli va dono ayollar turgani ko‘p kuzatiladi. Ozodbek Nazarbekov shunday dedi: "Agar biror erkak katta natijalarga erishayotgan bo‘lsa, bilingki, uning ortida fidoyi va mas’uliyatli ayol bor.
Uydagi muammolarni o‘z zimmasiga olgan, qiyinchiliklarni hal qilishga intilayotgan ayollarimiz erkaklarning diqqatini asosiy maqsaddan chalg‘itmaslikka harakat qilishadi. Ko‘pincha ular 'Nimadir muammo bo‘lsa, menga ayt, otangga aytma', deb erkakni qo‘llab-quvvatlashadi.
Shu sababli biz hayotimizda va kasbiy faoliyatimizda yutuqlarga erishmoqdamiz." Nazarbekovning fikricha, ayollarning mas’uliyatliligi va aql-zakovati nafaqat oilaviy muhitni, balki jamiyatni rivojlantirishda ham muhim omil hisoblanadi. U ayollarning bunday roli oilaviy barqarorlik va jamiyat taraqqiyoti uchun asosiy kuch ekanini ta’kidladi.

Озодбек Назарбеков: Женщины — опора общества и семьи
Министр культуры и искусства Озодбек Назарбеков в одном из своих последних интервью высказался о значении женщин в обществе и семье. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, за мужчинами, достигшими больших успехов в жизни, часто стоят ответственные и мудрые женщины. Озодбек Назарбеков сказал: «Если мужчина достигает больших результатов, знайте, что за ним стоит преданная и ответственная женщина.
Наши женщины, берущие на себя домашние проблемы и стремящиеся решать трудности, стараются не отвлекать мужчин от главной цели. Часто они поддерживают мужчину словами: „Если есть какая-то проблема, скажи мне, не говори отцу“.
Поэтому мы достигаем успехов в жизни и профессиональной деятельности.» По мнению Назарбекова, ответственность и ум женщин являются важным фактором не только в семейной среде, но и в развитии общества. Он подчеркнул, что такая роль женщин является основной силой для семейной стабильности и прогресса общества.