Muhammadiso Abdulxairov: "O‘zimizni o‘zimiz ajratyapmiz, bu noto‘g‘ri"
Aktyor Muhammadiso Abdulxairov jamiyatda viloyatlarga qarab odamlarni ajratish va bunday yondashuvning zararli oqibatlari haqida keskin fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U yo‘llarda avtomobil raqamiga yoki odamning qayerdan ekaniga qarab munosabat o‘zgartirish odatini tanqid qilib, bu holatni jamiyatni bo‘linishga olib boruvchi omil sifatida baholadi. Aktyorning ta’kidlashicha, “qayerliksiz?” degan savol ko‘pincha beozor qiziqish emas, balki odamlarni ichki ajratishga xizmat qiladi.
Abdulxairov bu yondashuvni yomon ko‘rishini yashirmay, bunday savollar jamiyatda birlikka putur yetkazishini qayd etdi. U shuningdek, odamning qayerdan ekanligi tashqi ko‘rinishidan ham ayon bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi va o‘zining o‘zbekistonlik ekanini iftixor bilan tilga oldi.
Abdulxairovning fikricha, agar suhbat davomida biror kishi uning tug‘ilgan joyini bilib, o‘zi ham o‘sha hududdanligini aytsa, munosabat iliqlashishi mumkin. Ammo boshqa viloyat nomi aytilganida, e’tibor yoki munosabat pasayishi ehtimoli bor.
Bu esa, aktyor fikricha, bilmasdan millatchilik kayfiyatini keltirib chiqaradi. Shuningdek, aktyor yo‘llarda avtomobil raqamlariga qarab odamlarni baholash odatini ham qoraladi.
“O‘zimizni o‘zimiz ajratyapmiz, bu noto‘g‘ri”, deydi u. Abdulxairov barcha viloyatlar farzandlari bir Vatan uchun xizmat qilayotganini eslatib, kundalik hayotda ham bir-birimizni ajratmaslikka chaqirdi.
U Farg‘onalik, Qashqadaryolik yoki boshqa viloyatdan bo‘lishidan qat’i nazar, barchamiz o‘zbekistonlik ekanimizni unutmasligimiz kerakligini ta’kidladi.

Мухаммадисо Абдулхаиров: "Мы сами себя разделяем, это неправильно"
Актер Мухаммадисо Абдулхаиров резко высказался о разделении людей в обществе по регионам и вредных последствиях такого подхода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он раскритиковал привычку менять отношение к человеку в зависимости от номера автомобиля или места его происхождения, оценив это как фактор, ведущий к расколу общества. По словам актера, вопрос «Откуда вы?» часто не является безобидным любопытством, а служит внутреннему разделению людей.
Абдулхаиров не скрывает своего неприятия такого подхода и отмечает, что подобные вопросы наносят ущерб единству общества. Он также подчеркнул, что место происхождения человека может быть заметно по внешнему виду, и с гордостью заявил о своей принадлежности к Узбекистану.
По мнению Абдулхаирова, если в разговоре кто-то узнает место его рождения и скажет, что тоже из того же региона, отношение может стать теплее. Однако при упоминании другого региона возможно снижение внимания или отношения.
Это, по мнению актера, невольно порождает националистические настроения. Также актер осудил привычку оценивать людей по номерам автомобилей на дорогах.
«Мы сами себя разделяем, это неправильно», — говорит он. Абдулхаиров напомнил, что дети всех регионов служат одной Родине и призвал не разделять друг друга в повседневной жизни.
Он подчеркнул, что независимо от того, из Ферганы, Кашкадарьи или другого региона, мы все должны помнить, что мы узбекистанцы.