Prezident farmoni bilan bir guruh madaniyat xodimlari mukofotlandi
Bugungi kunda Yangi O'zbekiston nafaqat iqtisodiy sohada barqaror sur'atlar bilan ildamlab bormoqda, balki ma'naviy uyg'onish hamda madaniy yuksalish davrining yangi sahifasini ochmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayni shu pallada davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan navbatdagi tarixiy Farmon mamlakat madaniy hayotida chinakam quvonchli voqeaga aylandi. Milliy san'atimiz, adabiyotimiz va yurt madaniyati rivoji yo'lida sidqidildan xizmat qilayotgan fidoyi ijodkorlar, ya'ni Vatanimizning haqiqiy madaniyat elchilari yuksak davlat mukofotlariga loyiq ko'rildilar.
Bu shunchaki oddiy taqdirlash marosimi emas, balki xalqimiz ma'naviyatini yuksaltirish, asriy milliy qadriyatlarimizni ko'z qorachig'idek asrab-avaylash hamda bebaho madaniy merosimizni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish yo'lida fidokorlik ko'rsatayotgan mahorat sohiblariga bildirilgan yuksak ishonchning amaldagi ifodasidir. Mazkur farmon madaniyat ahliga cheksiz quvonch ulashdi.
Biz ushbu maqolamizda taqdirlanganlar ro'yxati va undagi eng ta'sirli jihatlar tafsilotini siz aziz muxlislarimiz uchun atroflicha bayon etamiz. Mazkur tarixiy hujjatga muvofiq, yurtimiz madaniyati va san'atini yangi bosqichga olib chiqqan 167 nafar soha vakili davlatimizning faxriy unvonlari, yuksak orden va medallariga sazovor bo'ldi.
Mukofotlanganlarning tarkibi madaniyatimizning barcha jabhalarini qamrab olgani bilan ahamiyatlidir. Ular orasida O'zbekiston xalq artisti, O'zbekiston xalq baxshisi, O'zbekiston xalq rassomi, O'zbekiston xalq ustasi va O'zbekiston xalq shoiri kabi oliy maqomdagi unvon egalari bor.
Shuningdek, yosh avlodga yo'l-yo'riq ko'rsatib kelayotgan murabbiylar hamda madaniyat xodimlari ham munosib taqdirlandilar. Fidokorona xizmatlari uchun, Mehnat shuhrati, Do'stlik ordenlari hamda faol yoshlarni ruhlantiruvchi Kelajak bunyodkori kabi ko'krak nishonlari o'z egalariga topshirildi.
Bu yilgi Farmonning eng e'tiborga molik va inson qalbini titratadigan o'ta ta'sirli jihati shunda bo'ldiki, unda 24 nafar marhum ijodkorning ham nomlari zikr etilib, ular vafotidan keyin davlat mukofotlari bilan taqdirlandilar. O'zbek san'ati, musiqasi va adabiyoti ravnaqiga beqiyos hissa qo'shgan, biroq bugungi kunda oramizda bo'lmagan mana shunday buyuk siymolarning xotirasiga ko'rsatilgan yuksak ehtirom xalqimizni juda mamnun qildi.
Ularning qoldirgan boy merosi hamda o'chmas nomlari xalqimiz qalbida doimo e'zozda ekani yana bir bor isbotlandi. Yangi O'zbekistonda inson qadri va san'at jozibasi har doim e'tiborda bo'lib qoladi.

Группа работников культуры была награждена указом президента.
Сегодня Новый Узбекистан не только уверенно развивается в экономической сфере, но и открывает новую страницу в эпоху духовного пробуждения и культурного подъема. Об этом сообщил Zamin.uz.
В данный момент очередной исторический Указ, подписанный главой нашего государства, стал по-настоящему радостным событием в культурной жизни страны. Преданные своему делу творцы, истинные послы культуры нашей Родины, искренне служащие развитию национального искусства, литературы и культуры края, были удостоены высоких государственных наград.
Это не просто обычная церемония награждения, а практическое выражение высокого доверия к мастерам, которые проявляют самоотверженность в деле повышения духовности нашего народа, бережного сохранения вековых национальных ценностей и передачи бесценного культурного наследия будущим поколениям. Данный указ принес безграничную радость деятелям культуры.
В этой статье мы подробно изложим для вас, дорогие поклонники, список награжденных и наиболее трогательные аспекты этого события. Согласно данному историческому документу, 167 представителей сферы, выведших культуру и искусство нашей страны на новый уровень, были удостоены почетных званий, высоких орденов и медалей нашего государства.
Состав награжденных примечателен тем, что охватывает все направления нашей культуры. Среди них есть обладатели высших званий, таких как Народный артист Узбекистана, Народный бахши Узбекистана, Народный художник Узбекистана, Народный мастер Узбекистана и Народный поэт Узбекистана.
Также были достойно отмечены наставники, указывающие путь молодому поколению, и работники культуры. За самоотверженный труд были вручены ордена «Шрафа труда», «Дружбы», а также нагрудные знаки, такие как «Строитель будущего», вдохновляющие активную молодежь.
Самым примечательным и глубоко трогательным аспектом Указа этого года стало то, что в нем упомянуты имена 24 ушедших из жизни творцов, которые были посмертно награждены государственными наградами. Высокое почтение, оказанное памяти таких великих личностей, которые внесли неоценимый вклад в расцвет узбекского искусства, музыки и литературы, но сегодня уже не с нами, очень обрадовало наш народ.
Еще раз было доказано, что оставленное ими богатое наследие и бессмертные имена всегда будут почитаться в сердцах нашего народа. В Новом Узбекистане ценность человека и очарование искусства всегда будут оставаться в центре внимания.