O‘zbekistonda 48 ta teatr faoliyat yuritmoqda
Milliy statistika qo‘mitasining 2025 yil 1 yanvar holatiga oid ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda jami 48 ta teatr faoliyat olib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hududlar bo‘yicha qaralganda, eng ko‘p teatrlar soni Toshkent shahrida, ya’ni 18 taga teng. Farg‘ona viloyatida 5 ta, Samarqand viloyatida esa 4 ta teatr faoliyat yuritmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Andijon viloyatlarida har birida 3 tadan teatr mavjud. Shuningdek, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo va Xorazm viloyatlarida 2 tadan teatr faoliyat ko‘rsatmoqda.
Namangan viloyatida ham 2 ta teatr mavjud bo‘lsa, Navoiy, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida har birida 1 tadan teatr faoliyat yuritadi. Ushbu ma’lumotlar milliy madaniyat va san’at sohasining rivojlanish darajasini ko‘rsatadi hamda hududlardagi teatr san’ati imkoniyatlarini aks ettiradi (Manba: Milliy statistika qo‘mitasi).

В Узбекистане функционирует 48 театров
Согласно данным Национального статистического комитета на 1 января 2025 года, в Узбекистане функционирует всего 48 театров. Об этом сообщает Zamin.uz.
По регионам, наибольшее количество театров находится в городе Ташкент, а именно 18. В Ферганской области - 5, а в Самаркандской области - 4 театра.
В Республике Каракалпакстан и в Андижанской области по 3 театра. Также в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях функционирует по 2 театра.
В Намангандской области также имеется 2 театра, а в Наманганской, Сирдарьинской и Ташкентской областях по 1 театру. Эти данные показывают уровень развития национальной культуры и искусства, а также отражают возможности театрального искусства в регионах (Источник: Национальный статистический комитет).