Tojikistonda Ichki ishlar tizimida xizmat qilayotgan xodimlar uchun qo‘yilgan talablar juda qat’iy hisoblanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular nafaqat kasbiy malaka va intizomga ega bo‘lishi, balki jismoniy tayyorgarlik va tashqi ko‘rinishda ham belgilangan me’yorlarga javob berishi kerak. Shu sababli Ichki ishlar vazirligi ortiqcha vazn muammosiga alohida e’tibor qaratmoqda va bu talablarni bajarmagan xodimlarni xizmatdan chetlatmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan yil Ichki ishlar vazirligi jismoniy ko‘rinish talablariga javob bermagan 30 nafar xodimni ortiqcha vazn sababli ishdan bo‘shatgan. Bir yil o‘tib, ularning faqat 13 nafari tana vaznini kamaytirib, qayta xizmatga tiklanishga muvaffaq bo‘lgan.
Qolganlari esa belgilangan me’yorga erisha olmagan. Ichki ishlar vazirligining kadrlar va shaxsiy tarkib bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i Husayn Xalilzoda shuni ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan yili 20 mingga yaqin xodim jismoniy tayyorgarlik sinovidan o‘tkazilgan va ulardan 30 nafari vazn me’yoridan oshgani uchun lavozimidan ozod etilgan. Biroq ularga imkoniyat berilgan — agar belgilangan chegaragacha vaznni kamaytirsalar, yana lavozimlariga qaytishlari mumkin.
Vazirlik qoidalariga ko‘ra, Tojikiston politsiyasi safida xizmat qiluvchi erkak nomzodlarning bo‘yi kamida 168 santimetr, ayollarning esa kamida 160 santimetr bo‘lishi lozim. Shu bilan birga, ularning og‘irligi balandlikka mutanosib bo‘lib, belgilangan normadan oshmasligi kerak.
Mutaxassislarning fikricha, bunday qat’iy talablar xodimlarning jismoniy holatini yaxshilash, xizmat samaradorligini oshirish va aholi xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan. Ichki ishlar tizimida xizmat qilayotgan har bir xodim nafaqat jismonan, balki ma’nan ham tayyor bo‘lishi zarur (manba: zamin.uz).

В Таджикистане сотрудники внутренних дел соответствуют требованиям по весу
В Таджикистане требования к сотрудникам, служащим в системе внутренних дел, считаются очень строгими. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они должны обладать не только профессиональной квалификацией и дисциплиной, но и соответствовать установленным нормам физической подготовки и внешнего вида. По этой причине Министерство внутренних дел уделяет особое внимание проблеме избыточного веса и отстраняет от службы сотрудников, не соответствующих этим требованиям.
Согласно данным, в прошлом году Министерство внутренних дел уволило 30 сотрудников из-за избыточного веса, не соответствующих требованиям по физическому состоянию. Через год только 13 из них смогли снизить вес и восстановиться на службе.
Остальные не достигли установленных норм. Об этом сообщил начальник управления кадров и личного состава Министерства внутренних дел Хусейн Халилзода.
По его словам, в прошлом году около 20 тысяч сотрудников прошли испытания по физической подготовке, из которых 30 были освобождены от должностей из-за превышения нормы веса. Однако им предоставлена возможность — если они снизят вес до установленного предела, они смогут вернуться на свои должности.
Согласно правилам министерства, рост кандидатов на службу в полицию Таджикистана должен быть не менее 168 сантиметров для мужчин и не менее 160 сантиметров для женщин. При этом их вес должен быть пропорционален росту и не превышать установленную норму.
По мнению специалистов, такие строгие требования направлены на улучшение физического состояния сотрудников, повышение эффективности службы и обеспечение безопасности населения. Каждый сотрудник системы внутренних дел должен быть готов не только физически, но и морально (источник: zamin.uz).