Mirziyoyev oktyabrda Bryusselda bitim imzolaydi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kelasi oy Yevropaga safari rejalashtirilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, davlat rahbari 24 oktyabr kuni Belgiya poytaxti Bryusselda bo‘ladi. Bu haqda Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta Shavkat Mirziyoyevga yo‘llagan tabriknomasida ma’lum qilgan.
Safar davomida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni belgilovchi muhim hujjat — Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishi kutilmoqda. Antoniu Koshta o‘z maktubida 2025 yil 24 oktyabr kuni Bryusselda bo‘lib o‘tadigan uchrashuvni intiqlik bilan kutayotganini bildirib, bu uchrashuv Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish imkoniyatini yaratishini ta’kidlagan.
Shuningdek, u o‘tgan aprel oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” birinchi sammiti haqida ham eslatib o‘tgan. Koshta o‘sha tashrif davomida o‘zbek xalqining samimiyligi va mehmondo‘stligini his qilganini, bu voqea unga yorqin xotiralar qoldirganini qayd etgan.
Shu sababli, Bryusseldagi oktyabr oyidagi uchrashuv nafaqat siyosiy muloqot, balki Yevropa va O‘zbekiston munosabatlarida yangi sahifa ochilishi kutilayotgan muhim voqea hisoblanadi. Manba: zamin.uz

Mirziyoyev подпишет соглашение в Брюсселе в октябре
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев планирует поездку в Европу в следующем месяце. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальной информации, глава государства будет находиться в Брюсселе, столице Бельгии, 24 октября. Об этом сообщил Президент Европейского совета Антониу Кошта в поздравительном письме Шавкату Мирзиёеву.
Во время поездки ожидается подписание важного документа, определяющего новый этап в отношениях между Европейским союзом и Узбекистаном — Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве. Антониу Кошта в своем письме выразил нетерпение в ожидании встречи, которая состоится 24 октября 2025 года в Брюсселе, подчеркнув, что эта встреча создаст возможности для дальнейшего развития сотрудничества между Европейским союзом и Узбекистаном.
Кроме того, он напомнил о первом саммите «Европейский союз – Центральная Азия», который прошел в апреле прошлого года в Самарканде. Кошта отметил, что во время того визита он почувствовал искренность и гостеприимство узбекского народа, и это событие оставило у него яркие воспоминания.
Поэтому встреча в Брюсселе в октябре рассматривается не только как политический диалог, но и как важное событие, открывающее новую страницу в отношениях между Европой и Узбекистаном. Источник: zamin.uz