O‘zbekistonda uy-joy xaridiga keshbek joriy etiladi
O‘zbekistonda uy-joy xarid qiluvchilar uchun keshbek tizimini joriy etish masalasi hozirda muhokama qilinmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 29-avgust kuni Savdo-sanoat palatasi va qurilish sohasi vakillari ishtirokida o‘tkazilgan ochiq muloqotda ma’lumot berildi. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobovning ta’kidlashicha, hozirda uy-joylarning atigi 10 foizga yaqini qo‘shilgan qiymat solig‘i bilan rasmiylashtirilmoqda, qolgan qismi esa soliqqa tortilmayapti.
Bu esa qurilish sohasidagi yashirin iqtisodiyotning ulushini oshirmoqda. Vahobov fikricha, jismoniy shaxslar uchun oldi-sotdi bitimi summasidan belgilangan tartibda keshbek berish orqali muammoni bartaraf etish mumkin.
Unga ko‘ra, jismoniy shaxslarga 4-5 foiz miqdorida keshbek joriy etish taklif qilinmoqda. Shu yo‘l bilan xaridorlar quruvchidan hisobvaraq-faktura talab qilib, oldi-sotdi summasining 5-6 foizigacha keshbek olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu qadam uy-joy bozoridagi shaffoflikni oshirishga va soliqlarni rag‘batlantirishga yordam beradi. Hozirda mazkur taklif atroflicha o‘rganilmoqda va tizimning amaliy samaradorligi baholanmoqda.

В Узбекистане вводится кешбэк при покупке жилья
В Узбекистане в настоящее время обсуждается вопрос введения системы кэшбэка для покупателей жилья. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было сообщено 29 августа на открытом диалоге с участием представителей Торгово-промышленной палаты и строительной отрасли. По словам председателя Торгово-промышленной палаты Даврона Вахобова, в настоящее время официально оформляется с уплатой НДС лишь около 10 процентов жилья, остальная часть не облагается налогом.
Это увеличивает долю теневой экономики в строительной сфере. По мнению Вахобова, проблему можно решить, предоставляя физическим лицам кэшбэк в установленном порядке от суммы сделки купли-продажи.
По его словам, предлагается ввести кэшбэк в размере 4-5 процентов для физических лиц. Таким образом покупатели смогут требовать у застройщика счет-фактуру и получать кэшбэк до 5-6 процентов от суммы сделки.
Этот шаг поможет повысить прозрачность рынка жилья и стимулировать уплату налогов. В настоящее время данное предложение тщательно изучается и оценивается практическая эффективность системы.
Специалисты подчеркивают, что введение системы кэшбэка сыграет важную роль в укреплении законности на рынке жилья (источник: zamin.uz).