O‘zbekistonda palov tayyorlash xarajatlari viloyatlarda farq qiladi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil avgust oyida O‘zbekiston hududlarida 1 kilogramm palov tayyorlash xarajatlari hisoblab chiqildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkichlar palov milliy taom sifatida har bir viloyatda qancha mablag‘ talab qilinishini ochib beradi. Eng arzon palov Qoraqalpog‘iston Respublikasida tayyorlanib, uning narxi 98 600 so‘mni tashkil etdi.
Eng qimmat palov esa Toshkent shahrida bo‘lib, narxi 117 400 so‘mga yetdi. Boshqa viloyatlar bo‘yicha xarajatlar quyidagicha: Andijon viloyatida 105 500 so‘m, Buxoro viloyatida 108 400 so‘m, Jizzaxda 110 000 so‘m, Qashqadaryo viloyatida 111 700 so‘m, Navoiyda 110 000 so‘m, Namanganda 109 400 so‘m, Samarqandda 113 400 so‘m, Surxondaryoda 111 500 so‘m, Sirdaryoda 105 700 so‘m, Toshkent viloyatida 113 600 so‘m, Farg‘onada 115 000 so‘m va Xorazmda 107 000 so‘mni tashkil etdi.
Shunday qilib, palov tayyorlash xarajatlari viloyatdan viloyatga farq qiladi. Bir kilogramm palov tayyorlash uchun asosiy mahsulotlar miqdori belgilangan: kungaboqar yog‘i 0,3 litr, piyoz 300 gramm, mol go‘shti 700 gramm, sabzi va guruch har biri 1 kilogramm, no‘xat 100 gramm, zira 10 gramm va osh tuzi 20 gramm.
Ushbu ko‘rsatkichlar bozorlardagi tayyor palov narxini anglatmaydi. Ular nafaqat mahsulotlar qiymatini, balki taom tayyorlash jarayoni, xizmat ko‘rsatish va qo‘shimcha xarajatlarni ham o‘z ichiga oladi.
Palov O‘zbekiston milliy oshxonasining ramzi bo‘lib, uning tayyorlanish narxi jamiyatda katta e’tibor uyg‘otadi. Har bir hududdagi iqtisodiy holat, mahsulotlar narxi va xizmat ko‘rsatish xarajatlari umumiy qiymatga o‘z ta’sirini ko‘rsatishi tabiiy hisoblanadi (manba: Milliy statistika qo‘mitasi).

Затраты на приготовление плова в Узбекистане различаются по регионам
По данным Комитета национальной статистики, в августе 2025 года были рассчитаны расходы на приготовление 1 килограмма плова в регионах Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти показатели показывают, сколько средств требуется на приготовление плова как национального блюда в каждом регионе. Самый дешевый плов приготовлен в Республике Каракалпакстан, его цена составила 98 600 сум.
Самый дорогой плов — в городе Ташкент, его цена достигла 117 400 сум. Расходы по другим регионам следующие: в Андижанской области — 105 500 сум, в Бухарской области — 108 400 сум, в Джизаке — 110 000 сум, в Кашкадарьинской области — 111 700 сум, в Навоийской области — 110 000 сум, в Намангане — 109 400 сум, в Самарканде — 113 400 сум, в Сурхандарье — 111 500 сум, в Сирдарье — 105 700 сум, в Ташкентской области — 113 600 сум, в Фергане — 115 000 сум и в Хорезме — 107 000 сум.
Таким образом, расходы на приготовление плова различаются от региона к региону. Для приготовления одного килограмма плова установлено количество основных продуктов: подсолнечное масло — 0,3 литра, лук — 300 грамм, говядина — 700 грамм, морковь и рис по 1 килограмму каждый, нут — 100 грамм, зира — 10 грамм и поваренная соль — 20 грамм.
Эти показатели не отражают цену готового плова на рынках. Они включают не только стоимость продуктов, но и процесс приготовления блюда, обслуживание и дополнительные расходы.
Плов является символом национальной кухни Узбекистана, и его стоимость вызывает большой интерес в обществе. Экономическое положение каждого региона, цены на продукты и расходы на обслуживание естественно влияют на общую стоимость (источник: Комитет национальной статистики).