Samarqand mintaqadagi eng mashhur sayyohlik markazlaridan biri sifatida o‘z o‘rnini mustahkamlashda davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Turizm qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil oxirigacha shaharga taxminan uch millionga yaqin xorijiy sayyoh kelishi kutilmoqda. Har bir sayyoh o‘rtacha 320 dollar miqdorida mablag‘ sarflaydi.
Hozirgi vaqtda sayohatning o‘rtacha davomiyligi 3,5 kunni tashkil etmoqda, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan oshgan, chunki 2024-yilda u 2,6 kun edi. Eng ko‘p tashrif buyuruvchi mamlakatlar orasida Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston, Italiya va Germaniya bor.
Turizm sohasining rivojlanishi shaharning iqtisodiyoti va xizmat ko‘rsatish tarmoqlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ichki turizm ham tez sur’atda o‘smoqda; joriy yil oxirigacha 7,5 million nafar O‘zbekiston fuqarosi Samarqandga tashrif buyurishi kutilmoqda, bu ko‘rsatkich 2024-yilda 5 millionni tashkil etgan edi.
Samarqandda turizm nafaqat dam olish, balki shahar rivojiga qo‘shilgan katta hissa hisoblanadi. Siz ham bu qadimiy shaharning betakror go‘zalligini o‘zingiz uchun kashf etdingizmi?

В Самарканд ожидается прибытие трех миллионов туристов к 2025 году
Самарканд продолжает укреплять свои позиции как один из самых популярных туристических центров региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета по туризму, к концу 2025 года в город ожидается прибытие около трех миллионов иностранных туристов. Каждый турист в среднем тратит около 320 долларов.
В настоящее время средняя продолжительность поездки составляет 3,5 дня, что выше показателя прошлого года, когда она составляла 2,6 дня в 2024 году. Среди стран с наибольшим числом посетителей — Россия, Казахстан, Таджикистан, Италия и Германия.
Развитие туризма положительно влияет на экономику города и сферы обслуживания. Внутренний туризм также быстро растет; к концу текущего года ожидается, что 7,5 миллиона граждан Узбекистана посетят Самарканд, тогда как в 2024 году этот показатель составлял 5 миллионов.
Туризм в Самарканде — это не только отдых, но и значительный вклад в развитие города. А вы уже открыли для себя неповторимую красоту этого древнего города?