O‘zbekiston bo‘ylab issiq va quruq ob-havo saqlanadi
Ish haftasi davomida O‘zbekistonning ko‘plab hududlarida asosan quruq va osoyishta ob-havo saqlanishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zgidromet” agentligining ilmiy prognozlariga ko‘ra, kechasi havo harorati 15-20 daraja atrofida bo‘ladi, kunduz kunlari esa 28-33 daraja issiq kuzatiladi. Shuningdek, mamlakatning janubiy hududlarida kunduzi harorat 35-38 darajagacha ko‘tarilishi ehtimoli mavjud.
8—10 sentyabr kunlari Toshkent va Farg‘ona viloyatlarining tog‘li hududlarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Bundan tashqari, 12 sentyabr, juma kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Xorazm viloyatining ayrim joylarida qisqa va mahalliy yomg‘irlar kuzatilishi ehtimoli bor.
Shamol tezligi 7-12 metr sekundda bo‘lib, ba’zi hududlarda 13-18 metr sekundgacha kuchayishi, chang-to‘zon paydo bo‘lishi mumkin. Bu esa harakatlanishda ehtiyotkorlikni talab qiladi.
Toshkent shahrida 8 sentyabr kuni kunduzi havo biroz bulutli bo‘lib, qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi. Harorat kechasi 18-20, kunduzda esa 30-32 daraja atrofida bo‘ladi.

По всей Узбекистане сохраняется жаркая и сухая погода
В течение рабочей недели в большинстве регионов Узбекистана ожидается преимущественно сухая и спокойная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно научным прогнозам агентства «Узгидромет», ночью температура воздуха будет около 15-20 градусов, а днем ожидается жара 28-33 градуса. Также в южных регионах страны днем температура может подняться до 35-38 градусов.
С 8 по 10 сентября в горных районах Ташкента и Ферганской области возможны кратковременные дожди. Кроме того, 12 сентября, в пятницу, в некоторых районах Республики Каракалпакстан и Хорезмской области ожидаются кратковременные и местные дожди.
Скорость ветра составит 7-12 метров в секунду, в некоторых районах может усилиться до 13-18 метров в секунду, возможна пыльная буря. Это требует осторожности при движении.
В городе Ташкент 8 сентября днем будет немного облачно, возможен кратковременный дождь. Температура ночью составит около 18-20 градусов, днем — 30-32 градуса.