Toshkentda yo‘l-transport hodisalari soni oshmoqda
Toshkent shahar hokimligi Ochiq ma’lumotlar portali orqali e’lon qilingan statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2018-yildan 2025-yilning avgust oyigacha Respublika bo‘yicha jami 32 028 ta yo‘l-transport hodisalari (YTH) ro‘yxatga olingan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkichlar poytaxtdagi yo‘l harakati xavfsizligi va transport tizimining holatini aniq aks ettiradi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 2018-2024-yillar davomida yillik o‘rtacha YTHlar soni 4 350 taga teng bo‘lgan.
Biroq 2025-yilda bu ko‘rsatkich 10,02 foizga o‘sdi. Ayniqsa, 2023-yil 1-apreldan kuchga kirgan yangi qoidalar — shaharlarda harakat tezligini 70 km/soatdan 60 km/soatga kamaytirish — bu o‘sishda muhim rol o‘ynadi.
Yillar kesimida qaralganda, 2021-yilda Toshkentda 3 452 ta YTH sodir bo‘lgan bo‘lsa, 2022-yilda bu raqam 5 094 taga, 2023-yilda 4 733 taga, 2024-yilda esa 5 008 taga yetgan. 2025-yilning yanvar-avgust oylarida esa YTHlar soni taxminan 4 350 taga yaqinlashgan.
Joriy yil aprel-iyul oylarida har oyda o‘rtacha 630-640 ta yo‘l-transport hodisasi qayd etilgan. Hodisalarning geografik taqsimotiga kelsak, 2018-2025-yillar davomida Toshkent shahrining tumanlari bo‘yicha YTHlar soni quyidagicha bo‘lgan: Yunusobod tumani — 4 232 ta, Chilonzor — 4 214 ta, Yashnobod — 3 219 ta, Mirzo Ulug‘bek — 3 136 ta, Shayxontohur — 2 917 ta, Olmazor — 2 806 ta, Uchtepa — 2 594 ta, Sergeli — 2 322 ta, Mirobod — 2 161 ta, Yakkasaroy — 1 719 ta, Bektemir — 1 596 ta va Yangihayot — 1 041 ta.

В Ташкенте увеличивается количество дорожно-транспортных происшествий
По данным статистики, опубликованной через портал открытых данных хокимията города Ташкента, с 2018 года по август 2025 года по республике зарегистрировано всего 32 028 дорожно-транспортных происшествий (ДТП). Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти показатели точно отражают состояние безопасности дорожного движения и транспортной системы в столице. По словам специалистов, среднегодовое количество ДТП в период с 2018 по 2024 годы составляло 4 350.
Однако в 2025 году этот показатель вырос на 10,02%. Особенно важную роль в этом росте сыграли новые правила, вступившие в силу 1 апреля 2023 года — снижение скорости движения в городах с 70 км/ч до 60 км/ч.
При рассмотрении по годам, в 2021 году в Ташкенте произошло 3 452 ДТП, в 2022 году — 5 094, в 2023 году — 4 733, а в 2024 году — 5 008. В период с января по август 2025 года количество ДТП приблизилось к 4 350.
В текущем году в период с апреля по июль ежемесячно фиксировалось в среднем 630-640 дорожно-транспортных происшествий. Что касается географического распределения происшествий, за период с 2018 по 2025 годы количество ДТП по районам города Ташкента было следующим: район Юнусабад — 4 232, Чиланзар — 4 214, Яшнабад — 3 219, Мирзо Улугбек — 3 136, Шайхантахур — 2 917, Олмазор — 2 806, Учтепа — 2 594, Сергели — 2 322, Миробод — 2 161, Яккасарай — 1 719, Бектемир — 1 596 и Янгиҳаёт — 1 041.