FIFA tashkiloti Toshkent shahrida Markaziy Osiyo mintaqasi uchun yangi ofis ochishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.media xabar berdi. Ushbu kelishuv O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va FIFA prezidenti Janni Infantino o‘rtasidagi uchrashuvda amalga oshirildi.
Uchrashuvda Infantino O‘zbekiston terma jamoasining jahon chempionatiga chiqishi munosabati bilan tabrik bildirdi. Muloqot davomida futbolni boshqarish va tashkil etish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida FIFA bilan hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, yoshlar o‘rtasida futbolni keng targ‘ib qilish va rivojlantirish bo‘yicha yangi tashabbuslar ko‘rib chiqildi. FIFA O‘zbekistonda futbol markazi tashkil etilishini ham qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
Uchrashuv so‘ngida Prezident Shavkat Mirziyoyev Janni Infantinoni futbolni xalqaro maydonda rivojlantirishdagi xizmatlari uchun "Do‘stlik" medali bilan taqdirladi. Infantino shuningdek, poytaxtdagi Olimpiya shaharchasi va CAFA 2025 finalida ishtirok etdi.

FIFA откроет офис Центральной Азии в Ташкенте
Организация FIFA планирует открыть новый офис в Ташкенте для региона Центральной Азии. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил Kursiv.media. Это соглашение было достигнуто на встрече между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и президентом FIFA Джанни Инфантино.
На встрече Инфантино поздравил сборную Узбекистана с выходом на чемпионат мира. В ходе диалога обсуждались вопросы расширения сотрудничества с FIFA с целью дальнейшего совершенствования системы управления и организации футбола.
Также были рассмотрены новые инициативы по широкому продвижению и развитию футбола среди молодежи. FIFA заявила о поддержке создания футбольного центра в Узбекистане.
В конце встречи Президент Шавкат Мирзиёев наградил Джанни Инфантино медалью «Дружба» за заслуги в развитии футбола на международной арене. Инфантино также принял участие в Олимпийском городке столицы и финале CAFA 2025.