O‘zbekiston MDHda ombor maydoni bo‘yicha uchinchi o‘rinda
NF Group ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston yuqori sifatli ombor ko‘chmas mulki hajmi bo‘yicha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlari orasida uchinchi o‘rinni egalladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yilning uchinchi choragida mamlakatda jami 555 ming kvadrat metr ombor maydoni mavjud bo‘lib, bu sohada sezilarli o‘sish kuzatilmoqda. Reytingda birinchi o‘rinni Qozog‘iston (1,78 million kvadrat metr), ikkinchi o‘rinni Belarus (1,72 million kvadrat metr) egallagan.
O‘zbekiston esa kuchli uchlikka kirib, ombor infratuzilmasini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda. Mamlakatdagi mavjud omborlarning 56 foizi B sinfiga mansub bo‘lib, ularning 53 foizi spekulyativ loyihalar shaklida qurilgan.
Shuningdek, 20 foizi kompaniyalarning o‘z ehtiyojlari uchun mo‘ljallangan bo‘lsa, 15 foizi logistika operatorlari ixtiyorida. 2024 yil 4-choragidan 2025 yil 3-choragigacha O‘zbekistonda jami 160 ming kvadrat metr yangi ombor maydonlari foydalanishga topshirildi.
Kelgusi yillarda, xususan, 2026 yil oxirigacha yana 370 ming kvadrat metr ombor qurilishi rejalashtirilgan. Bo‘sh ombor maydonlari darajasi mamlakatda juda past bo‘lib, atigi 1,7 foizni tashkil etadi.
Ijara narxlari esa A sinfidagi omborlar uchun o‘rtacha yillik 156 dollarga teng bo‘lib, bu taxminan 1,9 million so‘mga to‘g‘ri keladi. B sinfi omborlar uchun esa ijara narxi yiliga o‘rtacha 90 dollar, ya’ni taxminan 1,1 million so‘mni tashkil etadi.

Узбекистан занимает третье место в СНГ по площади складских помещений
По данным NF Group, Узбекистан занял третье место среди стран Содружества Независимых Государств по объему высококачественной складской недвижимости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во втором квартале 2025 года в стране насчитывалось в общей сложности 555 тысяч квадратных метров складских площадей, при этом в этой сфере наблюдается значительный рост. Первое место в рейтинге занимает Казахстан (1,78 миллиона квадратных метров), второе — Беларусь (1,72 миллиона квадратных метров).
Узбекистан вошел в тройку лидеров и активно участвует в развитии складской инфраструктуры. 56 процентов существующих складов в стране относятся к классу B, из которых 53 процента построены в виде спекулятивных проектов.
Кроме того, 20 процентов предназначены для собственных нужд компаний, а 15 процентов находятся в распоряжении логистических операторов. С четвертого квартала 2024 года по третий квартал 2025 года в Узбекистане было введено в эксплуатацию в общей сложности 160 тысяч квадратных метров новых складских площадей.
В ближайшие годы, в частности до конца 2026 года, планируется строительство еще 370 тысяч квадратных метров складов. Уровень свободных складских площадей в стране очень низкий и составляет всего 1,7 процента.
Арендная плата за склады класса A в среднем составляет 156 долларов в год, что примерно соответствует 1,9 миллиона сумов. Для складов класса B арендная плата в среднем составляет 90 долларов в год, то есть около 1,1 миллиона сумов.