Hotin-qizlar uchun kontrakt to‘lovi davlatdan qoplanadi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qaroriga muvofiq, oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan va ijtimoiy yordamga muhtoj bo‘lgan hotin-qizlar uchun yangi imkoniyat yaratildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ularning kontrakt to‘lovlari to‘liq davlat hisobidan qoplanadi. Ushbu qaror minglab talabalar va ularning oilalari uchun katta yengillik bo‘lib xizmat qiladi.
Imtiyozdan foydalanish huquqiga kam ta’minlangan yoki rasmiy kambag‘al deb topilgan oilalarning farzandlari, etim yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan yoshlar hamda turmush o‘rtog‘ini yo‘qotib, farzandlarini yolg‘iz tarbiyalayotgan ayollar kiradi. Imtiyozdan foydalanish uchun hotin-qizlar o‘qiyotgan oliy ta’lim muassasasi qabul komissiyasiga ariza berishlari zarur.
Arizaga hech qanday hujjat ilova qilinmaydi, chunki zarur ma’lumotlar davlatning elektron bazalaridan avtomatik tarzda olinadi. Qabul komissiyalari arizalarni 5 ish kuni ichida tegishli vazirlikka yuboradi, so‘ngra vazirlik hujjatlarni hududiy hokimliklarga taqdim etadi.
Saralash jarayoni hududiy komissiyalar tomonidan amalga oshiriladi. Har bir viloyatdan 150 nafar hotin-qiz tanlab olinadi: ulardan 40 nafari birinchi kurs, qolganlari esa ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari bo‘ladi.
Komissiyalar nomzodlarning moddiy va turmush sharoiti, oliygohga kirish ballari, o‘qish yo‘nalishi bo‘yicha hududdagi mutaxassislar ehtiyoji hamda talabaning kursi asosida baholash olib boradi. Tanlangan talabalar ro‘yxati Oila va hotin-qizlar qo‘mitasiga yuboriladi, u yerda 10 kun ichida tavsiyanoma tayyorlanib, hokimlikka yuboriladi.
Imtiyozga ega bo‘lgan talabalar kontrakt to‘lovlarini har chorak yakunida mahalliy hokimliklar orqali to‘rt qismda oladi. Biroq, ikkinchi mutaxassislikda o‘qiyotganlar, xorijiy yoki xususiy oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan hotin-qizlar bu imtiyozdan foydalana olmaydi.
Shuningdek, agar talabalar o‘qish yo‘nalishini o‘zgartirsa yoki oliygohdan chetlatilsa, kontrakt to‘lovini qoplash huquqi bekor qilinadi. Ushbu qaror ijtimoiy himoyaga muhtoj hotin-qizlarga katta yordam bo‘lib, ularning ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytiradi, hayotda mustaqil o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashadi (manba: zamin.uz).

Оплата контракта для женщин покрывается государством
В соответствии с решением Кабинета Министров Республики Узбекистан создана новая возможность для девушек, обучающихся в высших учебных заведениях и нуждающихся в социальной помощи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь их контрактные платежи полностью покрываются за счет государства. Это решение станет значительным облегчением для тысяч студентов и их семей.
Право на льготу имеют дети из малообеспеченных или официально признанных малоимущих семей, сироты или молодые люди, лишённые родительской опеки, а также женщины, потерявшие супруга и воспитывающие детей в одиночку. Для получения льготы девушки должны подать заявление в приемную комиссию высшего учебного заведения, где они обучаются.
К заявлению не требуется прилагать никаких документов, так как необходимая информация автоматически берется из государственных электронных баз данных. Приемные комиссии в течение 5 рабочих дней направляют заявления в соответствующее министерство, которое затем передает документы территориальным органам власти.
Отбор проводится территориальными комиссиями. Из каждого региона будет отобрано 150 девушек: из них 40 — первокурсницы, остальные — студенты второго и последующих курсов.
Комиссии оценивают кандидатов на основе их материального и бытового положения, баллов при поступлении в вуз, потребности специалистов по направлению обучения в регионе, а также курса обучения студента. Список отобранных студентов направляется в Комитет по делам семьи и женщин, где в течение 10 дней готовится рекомендация и направляется в хокимият.
Студенты, имеющие льготу, получают оплату контракта через местные органы власти по частям — четыре раза в год. Однако девушки, обучающиеся по второй специальности, а также в иностранных или частных высших учебных заведениях, не могут воспользоваться этой льготой.
Кроме того, если студент меняет направление обучения или отчисляется из вуза, право на покрытие контрактных платежей аннулируется. Это решение окажет значительную помощь нуждающимся в социальной защите девушкам, расширит их возможности получения образования и поможет им самостоятельно занять своё место в жизни (источник: zamin.uz).