Toshkentda avtobus yo‘nalishlari kengaytiriladi
Toshkent shahar transport bosh boshqarmasi poytaxtdagi avtobus yo‘nalishlarini shahar atrofidagi hududlargacha kengaytirish bo‘yicha jamoatchilikda tug‘ilgan savollarga rasmiy javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarining Toshkent viloyatining barcha tuman va shaharlarini poytaxt bilan uzluksiz bog‘lashga oid topshirig‘i ijrosi doirasida bir qator amaliy ishlar amalga oshirilmoqda. Shu munosabat bilan qayta tashkil etilayotgan, jumladan aglomeratsiya hududini qamrab oladigan yangi yo‘nalishlar bo‘yicha loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha hujjatlar tasdiqlangach, belgilangan tartibda ochiq elektron tender e’lon qilinadi. Tender g‘olibi bilan maxsus shartnoma tuzilib, yo‘lovchi tashish xizmatlari tashkil etiladi.
Shuningdek, yo‘nalishlar uzaytirilganda avtobuslarni kutish vaqti ortmasligi uchun qo‘shimcha transport vositalari ajratilishi rejalashtirilgan. Bu esa transport xizmatining barqarorligi va samaradorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Hozirda texnik va tashkiliy masalalarni hal qilish, harakat xavfsizligini ta’minlash hamda yo‘l infratuzilmasini yaratish ishlari izchil davom etmoqda. Maxsus muhandislik va loyiha guruhlari aglomeratsiyaning har bir nuqtasida transport harakati logistikasi ustida ishlamoqda.
Poytaxt aglomeratsiyasi doirasida yagona va yaxlit transport tizimini shakllantirish hamda bosqichma-bosqich amaliyotga joriy etish ishlari avj olgan. Mazkur tizim nafaqat shahar markazi, balki atrofdagi tumanlarda istiqomat qiluvchi aholi uchun ham qulay va xavfsiz transport xizmatini taqdim etadi.

В Ташкенте расширяются автобусные маршруты
Главное управление транспорта города Ташкента официально ответило на вопросы общественности о расширении автобусных маршрутов до пригородных районов столицы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках исполнения поручения главы государства по обеспечению непрерывного сообщения всех районов и городов Ташкентской области с столицей проводится ряд практических мероприятий. В связи с этим разрабатываются проекты новых маршрутов, охватывающих агломерационные территории, которые будут реорганизованы.
После утверждения документов по данным маршрутам будет объявлен открытый электронный тендер в установленном порядке. С победителем тендера будет заключён специальный договор, и будет организовано пассажирское транспортное обслуживание.
Кроме того, при продлении маршрутов планируется выделение дополнительных транспортных средств, чтобы время ожидания автобусов не увеличивалось. Это будет способствовать стабильности и эффективности транспортного обслуживания.
В настоящее время последовательно продолжаются работы по решению технических и организационных вопросов, обеспечению безопасности движения и созданию дорожной инфраструктуры. Специальные инженерные и проектные группы работают над логистикой транспортного движения в каждой точке агломерации.
В рамках ташкентской агломерации активно ведутся работы по формированию единой и целостной транспортной системы и поэтапному её внедрению в практику. Эта система обеспечит удобное и безопасное транспортное обслуживание не только для жителей центра города, но и для населения пригородных районов.