Xalq demokratik partiyasi moped va skuterni boshqarish uchun haydovchilik guvohnomasi talabini 2025 yilga qoldirishni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Partiyaning rasmiy bayonotida bildirilishicha, yangi qoidalar 1 oktyabrdan kuchga kirishi rejalashtirilgan bo‘lsa-da, bu muddat yoshlar uchun qiyinchiliklar yaratishi mumkin. Bayonotda moped va skuterni boshqarish uchun haydovchilik guvohnomasi olish muddati, davlat raqami va to‘lov miqdorini qayta ko‘rib chiqish zarurligi ta’kidlangan.
Partiya ma’lumotiga ko‘ra, hozirda 130 mingga yaqin yosh kuryerlik xizmatida faoliyat yuritmoqda va ular asosan velosiped, moped va skuter yordamida ishlaydi. Yangi talablar kuchga kirishi bilan ko‘plab yoshlar ishsiz qolishi, daromad manbaisiz bo‘lib qolishi mumkinligi xavfi mavjud.
Shuningdek, Xalq demokratik partiyasi haydovchilik guvohnomasini olish uchun ajratilgan muddat yetarli emasligini qayd etdi. Hukumat muddatni uzaytirdi, ammo hujjat olish jarayonining qisqa vaqtda amalga oshirilishi ko‘plab fuqarolar uchun qiyinchilik tug‘dirishi mumkin.
Bayonotda aytilishicha, bu sohada ishlayotganlar ko‘pincha o‘z mehnati bilan yashab, hech kimdan yordam kutmaydi. Shu sababli, partiya ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatga ega bo‘lgan bu masalani hal qilish uchun yangi, aholiga qiyinchilik tug‘dirmaydigan yechimlarni topishni taklif qiladi.
Partiya masala bo‘yicha deputatlik so‘rovi kiritishini ma’lum qildi. Eslatib o‘tamiz, Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2024 yil 9 avgustda qabul qilingan qarorga ko‘ra, moped va skuter haydovchilari 1 oktyabrdan “A” toifali haydovchilik guvohnomasi olishi shartligi belgilangan.

Срок действия водительского удостоверения на мопед продлить до 2025
Народно-демократическая партия предложила отложить требование о водительских правах для управления мопедом и скутером до 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальном заявлении партии говорится, что хотя новые правила планируется ввести в действие с 1 октября, этот срок может создать трудности для молодежи. В заявлении подчеркивается необходимость пересмотра сроков получения водительских прав для управления мопедом и скутером, государственного номера и размера оплаты.
По информации партии, в настоящее время около 130 тысяч молодых курьеров работают, в основном используя велосипед, мопед и скутер. С введением новых требований существует риск, что многие молодые люди останутся без работы и источника дохода.
Кроме того, Народно-демократическая партия отметила, что выделенного срока для получения водительских прав недостаточно. Правительство продлило срок, однако короткий период оформления документов может вызвать трудности у многих граждан.
В заявлении говорится, что работающие в этой сфере часто живут своим трудом, не ожидая помощи от кого-либо. Поэтому партия предлагает найти новые решения, не создающие трудностей для населения, чтобы решить этот социально-экономически важный вопрос.
Партия сообщила о намерении внести депутатский запрос по этому вопросу. Напомним, что согласно решению Кабинета Министров от 9 августа 2024 года, водители мопедов и скутеров с 1 октября обязаны получить водительское удостоверение категории «А».