“Ishonch” jamg‘armasi maktablarga 20 mln dollar ajratadi
Namangan shahrida o‘tkazilgan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” xalqaro forumida “Ishonch” jamg‘armasi O‘zbekistondagi maktablar sifatini yaxshilash maqsadida 20 million dollar ajratishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘lar maktablarda suv ta’minoti, sanitariya va gigiyena sharoitlarini yaxshilash, shuningdek, ekologik toza energiya manbalari va xavfsiz isitish tizimlarini o‘rnatishga yo‘naltiriladi. Loyihaning doirasida 45 ta qishloq maktabi ta’mirlanib, 31 ming 500 nafar o‘quvchi, ayniqsa o‘smir qizlar uchun qulay va xavfsiz ta’lim muhitini yaratish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, 2700 nafar o‘qituvchi va maktab xodimlari iqlim o‘zgarishiga chidamlilik hamda gigiyena bo‘yicha maxsus o‘quv kurslaridan o‘tadi. Ushbu loyiha “Eng yaxshi maktabim” portali orqali jamoatchilik tomonidan real vaqtda kuzatib boriladi.

Фонд «Ишонч» выделит школам 20 млн долларов
На международном форуме «От бедности к благополучию», прошедшем в городе Наманган, фонд «Ишонч» объявил о выделении 20 миллионов долларов на улучшение качества школ в Узбекистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут направлены на улучшение водоснабжения, санитарных и гигиенических условий в школах, а также на установку экологически чистых источников энергии и безопасных систем отопления. В рамках проекта планируется отремонтировать 45 сельских школ и создать комфортную и безопасную образовательную среду для 31 500 учеников, особенно для подростков-девочек.
Кроме того, 2700 учителей и сотрудников школ пройдут специальные учебные курсы по устойчивости к изменению климата и гигиене. Этот проект будет отслеживаться общественностью в режиме реального времени через портал «Моя лучшая школа».