Energetika vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, ushbu loyiha “Qorabayir” koni negizida amalga oshiriladi. Ilmiy tadqiqotlar natijasida mazkur konning o‘n ikki gorizonti gaz saqlash uchun eng maqbul hudud sifatida tanlangan.
Inshoot ishga tushirilgach, unda 1 milliard 500 million kub metr tabiiy gazni saqlash imkoniyati yaratiladi. Energetika vazirligi va Xitoyning China National Petroleum Corporation kompaniyasi o‘rtasida gazni yer ostida saqlash inshootini barpo etish bo‘yicha dastlabki tadqiqot ishlarini olib borish uchun hamkorlik memorandumi imzolangan.
Shu bilan birga, 2024 yil oktyabr oyida vazir mamlakatda faoliyat yuritayotgan ikki yer osti gaz ombori — “Gazli” va “Xo‘jaobod” haqida ma’lumot bergan edi. Bundan tashqari, “So‘x” gaz ombori bo‘yicha ham ishchi guruh tuzilgan bo‘lib, o‘rganish ishlari davom etmoqda.
Ushbu ombor Qirg‘iziston hududida joylashgan, biroq kompressorlar va boshqa texnologik uskunalar O‘zbekiston hududida joylashgan. Bu loyihalar mamlakatning gaz saqlash quvvatini oshirish va energetika sohasidagi barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi (manba: Energetika vazirligi, Gazeta).

В Кашкадарье строится новый подземный газовый хранилище
В Касансском районе Кашкадарьинской области планируется строительство нового подземного газового хранилища. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства энергетики, данный проект будет реализован на базе месторождения «Корабайыр». В результате научных исследований двенадцать горизонтов этого месторождения были выбраны как наиболее подходящие для хранения газа.
После ввода объекта в эксплуатацию будет создана возможность хранения 1 миллиарда 500 миллионов кубометров природного газа. Между Министерством энергетики и китайской компанией China National Petroleum Corporation подписан меморандум о сотрудничестве для проведения предварительных исследований по строительству подземного газового хранилища.
Кроме того, в октябре 2024 года министр предоставил информацию о двух действующих подземных газовых хранилищах в стране — «Газлы» и «Ходжаобод». Также создана рабочая группа по газовому хранилищу «Сох», и продолжаются исследовательские работы.
Это хранилище расположено на территории Кыргызстана, однако компрессоры и другое технологическое оборудование находятся на территории Узбекистана. Эти проекты направлены на увеличение мощности хранения газа в стране и обеспечение стабильности в энергетическом секторе (источник: Министерство энергетики, Газета).