O‘zbekiston va Saudiya investitsiyalar sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy va investitsion hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Saudiya podshohi Salmon bin Abdulaziz va Valiahd Muhammad bin Salmonning salomlari va ezgu tilaklari Prezidentga yetkazildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni munosabatlari jadal rivojlanmoqda. Savdo aylanmasi, investitsiyalar hajmi va qo‘shma korxonalar soni ortib bormoqda.
Ikki davlat o‘rtasida haftasiga 60 martagacha aviaqatnov amalga oshirilmoqda. Hozirgi kunda qo‘shma loyihalar portfeli 27 milliard dollarga yetgan.
Shu jumladan, 15 milliard dollari “ACWA Power” kompaniyasi bilan energetika sohasidagi yirik “yashil” energiya loyihalariga sarflanmoqda. Joriy yilda Saudiya sarmoyachilari O‘zbekistonda 2 milliard dollarlik investitsiya kiritdi.
Prezident Mirziyoyev yangi Toshkent xalqaro aeroporti qurilishi ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikning muhim ramzi ekanini ta’kidladi. U energetika sohasida shamol va quyosh elektr stansiyalarini qurish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish kabi loyihalarga alohida e’tibor qaratilishini bildirdi.
Shuningdek, “Data Volt” kompaniyasi ishtirokida Toshkentda zamonaviy ma’lumotlar markazi qurilayotgani ma’lum qilindi. Yangi Toshkent va Buxoroda shunday markazlar tashkil etish, raqamli iqtisodiyot va sun’iy intellekt sohasida hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilgan.
Mineral xomashyo sohasida Saudiya investitsiyalarini jalb etish muhim yo‘nalish sifatida belgilandi. O‘zbekistonda volfram, litiy, magniy, titan va boshqa qimmatbaho konlar asosida “Kelajak metallari texnoparki” tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Prezident saudiyalik ishbilarmonlarni geologiya-qidiruv va qayta ishlash loyihalarida faol ishtirok etishga chaqirdi. Infratuzilma sohasida ham bir qator loyihalar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, “Miahona” kompaniyasi Farg‘ona va Jizzaxda oqova suvlarni tozalash, Qoraqalpog‘istonda suv ta’minoti tizimlarini yangilash ustida ishlamoqda. “Saudi Tabreed” kompaniyasi bilan kommunal xizmatlarni modernizatsiya qilish borasida kelishuvlarga erishildi.
Saudiyaning yetakchi korporatsiyalari — “ACWA Power”, “Vision Invest”, “Al Muhaidib Group”, “Riyadh Cables”, “InterHealth”, “AlMajdiah”, “Pemco” kabi kompaniyalar ushbu hamkorlikning yangi bosqichiga hissa qo‘shmoqda. Saudiya delegatsiyasi O‘zbekistondagi barqaror iqtisodiy siyosat, qulay investitsiya muhiti va ochiq bozor islohotlarini yuqori baholadi hamda kelgusida o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirish niyatini bildirdi.

Узбекистан и Саудовская Аравия расширяют сотрудничество в области инвестиций
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября принял авторитетную делегацию во главе с министром инвестиций Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами. Приветствия и добрые пожелания от короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдул-Азиза и наследного принца Мухаммада бин Салмана были переданы Президенту.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Саудовской Аравией стремительно развиваются. Объемы товарооборота, инвестиций и количество совместных предприятий растут.
Между двумя государствами выполняется до 60 авиарейсов в неделю. В настоящее время портфель совместных проектов достиг 27 миллиардов долларов.
В том числе 15 миллиардов долларов направляются на крупные «зеленые» энергетические проекты с компанией «ACWA Power». В текущем году саудовские инвесторы вложили в Узбекистан инвестиции на сумму 2 миллиарда долларов.
Президент Мирзиёев подчеркнул, что строительство нового международного аэропорта Ташкента является важным символом долгосрочного партнерства между двумя странами. Он отметил особое внимание к проектам в энергетической сфере, таким как строительство ветровых и солнечных электростанций, а также производство «зеленого» водорода.
Также было сообщено о строительстве современного дата-центра в Ташкенте с участием компании «Data Volt». Планируется создание подобных центров в новых Ташкенте и Бухаре, а также расширение сотрудничества в области цифровой экономики и искусственного интеллекта.
Привлечение саудовских инвестиций в сферу минерального сырья определено как важное направление. В Узбекистане планируется создание «Технопарка металлов будущего» на базе месторождений вольфрама, лития, магния, титана и других ценных полезных ископаемых.
Президент призвал саудовских бизнесменов активно участвовать в геологоразведочных и перерабатывающих проектах. В сфере инфраструктуры также реализуется ряд проектов.
В частности, компания «Miahona» работает над очисткой сточных вод в Фергане и Джизаке, а также обновлением систем водоснабжения в Каракалпакстане. С компанией «Saudi Tabreed» достигнуты соглашения по модернизации коммунальных услуг.
Ведущие саудовские корпорации — «ACWA Power», «Vision Invest», «Al Muhaidib Group», «Riyadh Cables», «InterHealth», «AlMajdiah», «Pemco» и другие компании вносят вклад в новый этап этого сотрудничества. Саудовская делегация высоко оценила стабильную экономическую политику, благоприятную инвестиционную среду и реформы открытого рынка в Узбекистане, а также выразила намерение в дальнейшем углублять взаимовыгодное партнерство.