Samarqandda MDH xavfsizlik rahbarlari yig‘ilishi boshlanadi
Joriy yilning 17 oktyabr kuni Samarqand shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlar xavfsizlik organlari va razvedka xizmatlari rahbarlarining yig‘ilishi o‘z ishini boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yig‘ilish mamlakatimizda ilk bor tashkil etilmoqda. Tadbirda Ozarboyjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston hamda O‘zbekiston xavfsizlik va razvedka xizmatlari rahbarlari ishtirok etadi.
Uchrashuvga O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati rahbari, general-polkovnik B.Qurbonov raislik qiladi. Tadbir doirasida ishtirokchilar zamonaviy xavf va tahdidlar yuzasidan fikr almashadi hamda MDH davlatlari razvedka xizmatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha keyingi vazifalarni muhokama qiladilar.
Tadbir o‘tkaziladigan joy va kun tartibi 2024-yil 26 noyabr kuni Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan 20-yubiley majlisda belgilangandi. Uchrashuv yakunida delegatsiyalar rahbarlari mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan hamkorlikning aniq vazifalari va ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oladi.

В Самарканде начинается заседание руководителей служб безопасности СНГ
17 октября текущего года в городе Самарканд начнёт свою работу заседание руководителей органов безопасности и разведывательных служб государств – членов Содружества Независимых Государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заседание проводится в нашей стране впервые. В мероприятии примут участие руководители служб безопасности и разведки Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Встречу возглавит руководитель Государственной службы безопасности Узбекистана, генерал-полковник Б. Курбанов. В рамках мероприятия участники обменяются мнениями по современным угрозам и вызовам, а также обсудят дальнейшие задачи по укреплению сотрудничества разведывательных служб государств СНГ.
Место проведения и повестка дня мероприятия были определены на 20-й юбилейной сессии, которая состоялась 26 ноября 2024 года в Москве. По итогам встречи руководители делегаций определят конкретные задачи и приоритетные направления сотрудничества, направленного на обеспечение региональной безопасности.