O‘zbekistonda fuqarolar va tadbirkorlar o‘rtasidagi nizolar endi sudgacha bormasdan, mediatsiya orqali hal etilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu usul nizolarni tezroq va kam xarajat bilan hal qilish imkonini beradi. Yangi qonunga ko‘ra, mediatsiya jarayonida tuzilgan kelishuvlar ixtiyoriy bajarilmasa, ular sud orqali majburan ijroga qo‘yilishi mumkin.
Buning uchun ariza mediatsiya kelishuvining tuzilganidan keyingi olti oy ichida berilishi lozim. Shuningdek, mediator qonun va etikaga zid harakat qilsa, unga nisbatan intizomiy choralar qo‘llaniladi.
Ushbu tizim sudlardagi ishlar yukini kamaytirishga yordam beradi va nizolarni madaniyatli, tinch yo‘l bilan hal qilishni ta’minlaydi. Bu o‘zgarishlar fuqarolarning huquqiy madaniyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi hamda tortishuvlarni adolatli va tezkor yakunlash imkonini yaratadi.

Споры разрешаются через медиацию без суда
В Узбекистане споры между гражданами и предпринимателями теперь могут решаться посредством медиации без обращения в суд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот метод позволяет разрешать споры быстрее и с меньшими затратами. Согласно новому закону, если соглашения, достигнутые в ходе медиации, не выполняются добровольно, они могут быть принудительно исполнены через суд.
Для этого заявление должно быть подано в течение шести месяцев после заключения соглашения о медиации. Также, если медиатор действует вопреки закону и этике, к нему применяются дисциплинарные меры.
Эта система помогает снизить нагрузку на суды и обеспечивает культурное, мирное разрешение споров. Эти изменения имеют важное значение для повышения правовой культуры граждан и создают возможность справедливого и оперативного завершения конфликтов.