Samarqandda UNESCO sessiyasi uchun yo‘llar yopiladi
Samarqandda jahon miqyosidagi nufuzli tadbir — UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi o‘tkazilishi munosabati bilan shaharga kirish yo‘llari vaqtinchalik yopiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi tomonidan berilgan rasmiy xabarga ko‘ra, 2025-yil 30-oktyabrdan 14-noyabrgacha Samarqand viloyati orqali tranzit harakat qiluvchi avtotransport vositalari uchun aylanma yo‘llar tashkil etiladi. Shu sababli, ushbu davrda shahar markaziga kirish vaqtinchalik cheklanadi.
Harakatni osonlashtirish va haydovchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida maxsus flayerlar tayyorlangan bo‘lib, ulardagi QR-kod orqali aylanma yo‘llar haqidagi barcha ma’lumotlarni mobil ilova orqali olish mumkin bo‘ladi. Ichki ishlar vazirligi fuqarolarga murojaat qilib, Samarqand shahriga tashrifni imkoniyat bo‘lsa, boshqa kunlarga ko‘chirishni tavsiya qilmoqda.
Bu choralar yirik xalqaro anjumanni xavfsiz va muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun amalga oshirilmoqda. UNESCO — Birlashgan Millatlar Tashkilotining maorif, fan va madaniyat sohalariga ixtisoslashgan tuzilmasi bo‘lib, sessiyada madaniy merosni muhofaza qilish, sun’iy intellekt etikasi, iqlim o‘zgarishi, barqaror rivojlanish hamda ayollarning fan sohasidagi o‘rni kabi dolzarb masalalar muhokama qilinadi.
Anjuman Silk Road Samarkand sayyohlik majmuasida o‘tkaziladi va bu 1985-yildan beri birinchi marta tashkilot bosh qarorgohi joylashgan Parijdan tashqarida o‘tkazilayotgan sessiyadir. Tadbir davomida Samarqand jahon e’tiborida bo‘ladi.
Mutasaddilar shaharda xavfsizlik va transport nazoratini kuchaytirish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rmoqda. Ushbu ma’lumotlar Ichki ishlar vazirligi rasmiy saytida e’lon qilingan (zamin.uz).

В Самарканде будут закрыты дороги для сессии ЮНЕСКО
В связи с проведением в Самарканде престижного международного мероприятия — 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, въезды в город будут временно закрыты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальному сообщению Министерства внутренних дел, с 30 октября по 14 ноября 2025 года для транспортных средств, следующих транзитом через Самаркандскую область, будут организованы объездные пути. В связи с этим в указанный период въезд в центр города будет временно ограничен.
Для облегчения движения и создания удобств для водителей подготовлены специальные флаеры, с помощью QR-кода на которых можно получить всю информацию об объездных маршрутах через мобильное приложение. Министерство внутренних дел обращается к гражданам с рекомендацией, по возможности, перенести визит в город Самарканд на другие дни.
Эти меры принимаются для безопасного и успешного проведения крупного международного форума. ЮНЕСКО — специализированное учреждение Организации Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры, на сессии будут обсуждаться актуальные вопросы охраны культурного наследия, этики искусственного интеллекта, изменения климата, устойчивого развития и роли женщин в науке.
Форум пройдет в туристическом комплексе Silk Road Samarkand и станет первой сессией, проводимой вне штаб-квартиры организации в Париже с 1985 года. Во время мероприятия Самарканд будет в центре мирового внимания.
Ответственные лица принимают необходимые меры по усилению безопасности и контроля транспорта в городе. Эта информация опубликована на официальном сайте Министерства внутренних дел (zamin.uz).