O‘zbekiston bo‘yicha ish haqi 19 foizga oshdi
Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekiston bo‘yicha o‘rtacha nominal oylik ish haqi 6 million 166 ming so‘mni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 19,2 foizga oshgan. Eng yuqori o‘sish Toshkent shahrida qayd etildi.
Poytaxtda o‘rtacha oylik maosh 10 million 379 ming so‘mga yetib, o‘tgan yilga nisbatan qariyb 19 foizga ko‘paygan. Hududlarda ham ish haqi o‘sishi sezilarli darajada bo‘ldi.
Samarqandda o‘rtacha ish haqi 4,8 million so‘m, Namanganda 4,5 million so‘m, Sirdaryoda 4,9 million so‘m, Farg‘onada esa 4,5 million so‘m atrofida shakllangan. Barcha viloyatlarda maosh oshishi 19 dan 25 foizgacha bo‘lgan.
Iqtisodiy faoliyat turlariga qarab tahlil qilinganda, eng katta o‘sish ko‘ngilochar va dam olish sohasida qayd etildi. Bu sohada o‘rtacha ish haqi 5 million so‘mga yetib, 22,8 foizga oshgan.
Ta’lim sohasida o‘sish 19,8 foizni, transport va logistika sohasida esa 16,7 foizni tashkil etdi. Axborot va aloqa sohasida eng yuqori oylik ish haqi qayd etildi, bu ko‘rsatkich 14,9 million so‘mga teng bo‘ldi.
Bank, sug‘urta va kredit sohalarida esa rekord darajada oylik maosh 16,8 million so‘mga yetdi. Ushbu ma’lumotlar Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan (manba: statistika.uz).

Заработная плата по Узбекистану выросла на 19 процентов
По данным Государственного комитета статистики, в январе-сентябре 2025 года средняя номинальная месячная заработная плата по Узбекистану составила 6 миллионов 166 тысяч сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 19,2 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Наибольший рост зафиксирован в городе Ташкент.
В столице средняя месячная зарплата достигла 10 миллионов 379 тысяч сумов, что почти на 19 процентов больше, чем в прошлом году. В регионах также наблюдается значительный рост заработной платы.
В Самарканде средняя зарплата составила около 4,8 миллиона сумов, в Намангане — 4,5 миллиона сумов, в Сирдарье — 4,9 миллиона сумов, а в Фергане — около 4,5 миллиона сумов. Во всех областях рост зарплаты составил от 19 до 25 процентов.
При анализе по видам экономической деятельности наибольший рост отмечен в сфере развлечений и отдыха. В этой сфере средняя зарплата достигла 5 миллионов сумов, увеличившись на 22,8 процента.
В сфере образования рост составил 19,8 процента, а в сфере транспорта и логистики — 16,7 процента. В области информации и связи зафиксирована самая высокая месячная зарплата, которая составила 14,9 миллиона сумов.
В банковской, страховой и кредитной сферах рекордная месячная зарплата достигла 16,8 миллиона сумов. Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики (источник: statistika.uz).