O‘zbekistonda biologik qo‘shimchalar savdosi oshmoqda
O‘zbekiston farmatsevtika bozorida biologik faol qo‘shimchalarning (BADlar) ulushi sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
DATFO Analytics tomonidan tayyorlangan tahliliy hisobotga ko‘ra, 2025 yil sentabr oyining yakunlariga ko‘ra, BADlar dorixonalar savdo hajmining 9,5 foizini tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan pul qiymatida 1,7 barobar, o‘ramlar soni bo‘yicha esa 1,4 barobar o‘sishni qayd etdi.
Shu bilan birga, farmatsevtika bozorining boshqa segmentlari nisbatan turg‘unlik holatida qolmoqda. BADlarning o‘sishi asosan AQShdan import qilinayotgan mahsulotlar hisobiga yuzaga kelmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, biologik faol qo‘shimchalarning mashhurligi reklama orqali emas, balki iste’molchilarning ishonchi va og‘zaki tavsiyalar tufayli oshmoqda. Talabning ortishi natijasida dorixona tarmoqlari ushbu yo‘nalishni faol rivojlantirishga kirishgan.
Hozirda BADlarning dorixona savdosidagi ulushi 10 foizga yaqinlashgan bo‘lib, Toshkent shahrida bitta merchandizing javonining o‘rtacha qiymati 30-40 AQSh dollarini tashkil etadi. Bu holat BAD segmentini dorixona savdosi bo‘yicha eng daromadli yo‘nalishlardan biriga aylantirmoqda.
Bozor yetakchisi NOW Foods brendi hisoblanadi. DATFO Analytics ma’lumotlariga ko‘ra, NOW Foods dorixona kanallarini rivojlantirishda muhim rol o‘ynab, butun kategoriya uchun standartlarni belgilab bermoqda.
Shuningdek, Solaray va Solgar brendlari premium segmentda o‘z pozitsiyalarini mustahkamladi. Solarayning bozor ulushi 1,6 foizga yetib, savdosi 93 foizga oshdi.
Solgar esa 1 foiz ulush bilan 67 foiz o‘sishni qayd etdi. Swanson brendi esa tarqatish bo‘yicha katta o‘sishga erishdi — savdosi 172 foizga ko‘payib, dorixonalar soni 118 tadan 500 taga yetdi.
Childlife brendi bolalar liniyasida ham bozordagi ishtirokini kengaytirdi. Dorixonalar qamrovi 427 tadan 1 018 taga oshdi va bozor ulushi 0,56 foizni tashkil etmoqda.
TOP brendlardan kamida biri mavjud bo‘lgan dorixonalar soni 2 226 tadan 3 429 taga o‘sdi, bu 54 foizga teng. Shunday qilib, biologik faol qo‘shimchalar endi tor doiradagi mahsulot bo‘lib qolmay, dorixona assortimentining majburiy kategoriyasiga aylanmoqda (Manba: DATFO Analytics).

В Узбекистане растет продажа биологических добавок
Доля биологически активных добавок (БАД) на фармацевтическом рынке Узбекистана значительно увеличивается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно аналитическому отчету, подготовленному DATFO Analytics, по итогам сентября 2025 года БАДы составили 9,5% от объема продаж аптек. Этот показатель в денежном выражении вырос в 1,7 раза по сравнению с 2024 годом, а по количеству упаковок — в 1,4 раза.
В то же время другие сегменты фармацевтического рынка остаются относительно стабильными. Рост БАДов в основном обеспечивается за счет продукции, импортируемой из США.
По мнению специалистов, популярность биологически активных добавок растет не благодаря рекламе, а благодаря доверию потребителей и устным рекомендациям. В результате увеличения спроса аптечные сети начали активно развивать это направление.
В настоящее время доля БАДов в аптечных продажах приближается к 10%, при этом средняя стоимость одного мерчендайзингового стеллажа в Ташкенте составляет 30-40 долларов США. Это делает сегмент БАДов одним из самых доходных направлений в аптечной торговле.
Лидером рынка является бренд NOW Foods. По данным DATFO Analytics, NOW Foods играет важную роль в развитии аптечных каналов и задает стандарты для всей категории.
Также бренды Solaray и Solgar укрепили свои позиции в премиум-сегменте. Рыночная доля Solaray достигла 1,6%, а продажи выросли на 93%.
Solgar при доле в 1% отметил рост на 67%. Бренд Swanson добился значительного роста в дистрибуции — продажи увеличились на 172%, а количество аптек с продукцией выросло с 118 до 500.
Бренд Childlife расширил свое присутствие в детской линейке. Покрытие аптек увеличилось с 427 до 1 018, а рыночная доля составляет 0,56%.
Количество аптек, где представлен хотя бы один из ТОП-брендов, выросло с 2 226 до 3 429, что составляет 54%. Таким образом, биологически активные добавки перестают быть узкоспециализированным продуктом и становятся обязательной категорией ассортимента аптек (Источник: DATFO Analytics).