Toshkentda issiq suv va isitish tariflari oshiriladi
Toshkent shahrida 2025-yil 12-noyabrdan boshlab issiq suv va markazlashtirilgan isitish xizmatlari uchun yangi tariflar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shahar hokimining qaroriga muvofiq, aholiga, byudjet tashkilotlariga hamda boshqa to‘g‘ridan to‘g‘ri iste’molchilarga quyidagi tariflar tasdiqlandi. Asosiy tarif 711 641 so‘m Gkal uchun, aholiga 139 860 so‘m Gkal uchun, byudjet tashkilotlariga 925 797 so‘m Gkal uchun va boshqa iste’molchilar uchun 342 296 so‘m Gkal uchun belgilandi.
Yangi hisob-kitoblarga ko‘ra, Toshkent aholisi uchun issiq suvning bir kub metri QQS bilan 8 928,7 so‘m miqdorida narxlantiriladi. Agar xonadonda hisoblagich o‘rnatilmagan bo‘lsa, bir kishi uchun oylik to‘lov 34 868,9 so‘mga teng bo‘ladi.
Isitish uchun esa har bir isitiladigan kvadrat metr uchun 241,4 so‘m to‘lov olinadi. “Veolia Energy Tashkent” kompaniyasining ma’lumotiga ko‘ra, poytaxt aholisi issiqlik energiyasining to‘liq qiymatini to‘lamaydi.
Xarajatlarning taxminan 80 foizi mahalliy byudjet subsidiyasi hisobidan qoplanadi. Ushbu mexanizm aholining to‘lov yukini kamaytirish va ijtimoiy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

В городе Ташкент с 12 ноября 2025 года будут введены новые тарифы на услуги горячей воды и централизованного отопления. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с решением хокима города, для населения, бюджетных организаций и других прямых потребителей утверждены следующие тарифы. Основной тариф установлен в размере 711 641 сум за Гкал, для населения — 139 860 сум за Гкал, для бюджетных организаций — 925 797 сум за Гкал и для других потребителей — 342 296 сум за Гкал.
Согласно новым расчетам, для жителей Ташкента цена за один кубический метр горячей воды с НДС составит 8 928,7 сум. Если в квартире не установлен счетчик, ежемесячный платеж на одного человека составит 34 868,9 сум.
За отопление взимается плата в размере 241,4 сум за каждый отапливаемый квадратный метр. По данным компании «Veolia Energy Tashkent», жители столицы не оплачивают полную стоимость тепловой энергии.
Около 80 процентов расходов покрываются за счет субсидий местного бюджета. Этот механизм служит для снижения платежной нагрузки на население и обеспечения социальной стабильности (источник: zamin.uz).