Mirziyoyev va Vuchich Toshkentda kelishuv imzoladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich Toshkent shahrida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida Qo‘shma deklaratsiya hamda bir qator hujjatlarni imzoladilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda jami o‘n birta hujjat qabul qilindi. Imzolangan kelishuvlar iqtisodiyot, investitsiya, tibbiyot, turizm, ta’lim, fan, madaniyat va ilg‘or texnologiyalar, jumladan sun’iy intellekt sohalaridagi hamkorlikni qamrab oladi.
Shuningdek, diplomatlar tayyorlash, mehnat migratsiyasi, sport va Toshkent hamda Belgrad shaharlarining sheriklik aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha ham hujjatlar imzolandi. Hujjatlar imzolanishidan oldin ikki davlat rahbarlari “Ko‘ksaroy” qarorgohida rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda o‘zaro loyihalar muhokama qilindi va kelasi yilda Toshkentda Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishib olindi. Muzokaralar davomida “Markaziy Osiyo – Bolqon” transport yo‘nalishlarining yangi marshrutlari, mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ham batafsil ko‘rib chiqildi.
Ushbu hamkorlik kelajakda ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев и Вучич подписали соглашение в Ташкенте
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Сербии Александр Вучич в Ташкенте подписали Совместную декларацию и ряд документов с целью дальнейшего укрепления сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого мероприятия было принято всего одиннадцать документов. Подписанные соглашения охватывают сотрудничество в сферах экономики, инвестиций, медицины, туризма, образования, науки, культуры и передовых технологий, включая искусственный интеллект.
Также были подписаны документы по подготовке дипломатов, трудовой миграции, спорту и развитию партнерских связей между городами Ташкент и Белград. Перед подписанием документов главы двух государств провели переговоры с участием официальных делегаций в резиденции «Коксарой».
На встрече обсуждались взаимные проекты и было достигнуто соглашение о проведении в следующем году в Ташкенте первого заседания Межправительственной комиссии. В ходе переговоров подробно рассматривались новые маршруты транспортных коридоров «Центральная Азия – Балканы», вопросы трудовой миграции, а также сотрудничество в культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
Это сотрудничество будет способствовать дальнейшему углублению связей между двумя государствами в будущем. Источник: zamin.uz