Pochta va kuryerlik bozori hajmi 5,5 trln so‘mga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning dastlabki o‘n oyi davomida pochta va kuryerlik xizmatlari bozori hajmi 5,5 trillion so‘mni tashkil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 10,1 foizga o‘sdi. Ushbu bozorning eng katta ulushi Toshkent shahriga to‘g‘ri kelib, bu yerda ko‘rsatkich 2,9 trillion so‘mni tashkil etdi.
Hududlar kesimida qaralganda, Samarqand viloyatida 602,4 milliard so‘mlik, Toshkent viloyatida esa 433,5 milliard so‘mlik xizmatlar ko‘rsatilgan. Eng past ko‘rsatkichlar Sirdaryo viloyatida (41,3 milliard so‘m) va Navoiy viloyatida (34,6 milliard so‘m) qayd etilgan.
Milliy statistika qo‘mitasining xabariga ko‘ra, 2025-yil noyabr oyining boshiga kelib, mamlakat xizmatlar bozorining umumiy hajmi 818,6 trillion so‘mga yetdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 14,4 foizga oshgan.

Объем рынка почты и курьерских услуг достиг 5,5 трлн сум
По данным Государственного комитета статистики, за первые десять месяцев 2025 года объем рынка почтовых и курьерских услуг составил 5,5 триллиона сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель вырос на 10,1% по сравнению с прошлым годом. Наибольшая доля этого рынка приходится на город Ташкент, где показатель составил 2,9 триллиона сум.
По регионам, в Самаркандской области было оказано услуг на сумму 602,4 миллиарда сум, в Ташкентской области — 433,5 миллиарда сум. Самые низкие показатели зафиксированы в Сырдарьинской области (41,3 миллиарда сум) и Навоийской области (34,6 миллиарда сум).
По сообщению Государственного комитета статистики, к началу ноября 2025 года общий объем рынка услуг страны достиг 818,6 триллиона сум. Этот показатель увеличился на 14,4% по сравнению с прошлым годом.
В структуре рынка услуг основную долю заняли финансовые технологии и телекоммуникационная сфера. Источник информации: One.uz.