O‘zbekistonda universal QR-kod tizimi joriy etiladi
O‘zbekistonda to‘lov tizimlarini yanada qulaylashtirish maqsadida yagona universal QR-kod joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Prezidentining “Moliyaviy texnologiyalar sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan. Ushbu qaror asosida Markaziy bank 2025-yil dekabr oyida universal QR-kod bo‘yicha pilot loyihani amalga oshiradi.
Loyihada banklar va to‘lov tashkilotlari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan. 2026-yil yanvar oyiga kelib, mazkur tizim bilan bog‘liq normativ-huquqiy hujjatlar ishlab chiqilib, tasdiqlanishi rejalashtirilgan.
Fevral oyidan boshlab esa universal QR-kod amaliyotga to‘liq joriy etiladi. Markaziy bank vakillarining ta’kidlashicha, hozirda ko‘plab savdo nuqtalarida bir nechta turli to‘lov xizmatlariga oid QR-kodlar mavjud bo‘lib, bu xaridorlar uchun noqulaylik tug‘diradi.
Yangi tizim esa bunday muammolarni bartaraf etadi. Yagona QR-kod orqali xaridorlar istalgan to‘lov ilovasi yoki xizmatidan foydalanib, to‘lovni amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi.
Bu tizim tadbirkorlar uchun ham qulaylik yaratadi, chunki ular ortiqcha qog‘ozbozlik va bir nechta o‘rnatmalarni boshqarish zaruratidan xalos bo‘ladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ham tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda ushbu masalani muhokama qilib, universal QR-kod joriy etilishi tadbirkorlar va xaridorlar uchun katta qulaylik yaratishini ta’kidlagan.
Mazkur tizim to‘lov madaniyatini oshirish, hisob-kitoblarni tez va oson amalga oshirish imkoniyatini taqdim etishi kutilmoqda.

В Узбекистане вводится универсальная система QR-кодов
В Узбекистане планируется внедрение единого универсального QR-кода с целью дальнейшего упрощения платежных систем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предусмотрено в указе Президента Узбекистана «О мерах по развитию сферы финансовых технологий». На основании этого указа Центральный банк в декабре 2025 года реализует пилотный проект по универсальному QR-коду.
В проекте предусмотрено участие банков и платежных организаций. К январю 2026 года планируется разработать и утвердить нормативно-правовые документы, связанные с данной системой.
С февраля универсальный QR-код будет полностью введён в эксплуатацию. Представители Центрального банка отмечают, что в настоящее время во многих торговых точках существуют несколько различных QR-кодов для разных платежных сервисов, что создаёт неудобства для покупателей.
Новая система устранит такие проблемы. С помощью единого QR-кода покупатели смогут осуществлять оплату, используя любое платежное приложение или сервис.
Эта система также создаст удобства для предпринимателей, так как избавит их от излишней бумажной волокиты и необходимости управлять несколькими установками. Президент Шавкат Мирзиёев в ходе открытого диалога с предпринимателями обсудил этот вопрос и подчеркнул, что внедрение универсального QR-кода создаст значительные удобства для предпринимателей и покупателей.
Ожидается, что данная система повысит культуру платежей и предоставит возможность быстро и легко осуществлять расчёты.