2025 yilda ekologiya uchun 900 mlrd so‘m ajratiladi
O‘zbekistonda 2025 yilda toza havo himoyasi uchun 900 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida deputatlar savollariga javob bergan Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu mablag‘lar asosan zavodlardagi filtratsiya tizimlarini yangilash va ekologik holatni yaxshilashga yo‘naltiriladi.
Majlis davomida deputatlar 2026 yilgi davlat byudjetidan ekologik chora-tadbirlar uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi haqida ham so‘rashdi. Milliy ekologiya va iqlim o‘zgarishi qo‘mitasi rais o‘rinbosari Jusipbek Qozibekovning ma’lumotiga ko‘ra, 2026 yilda qo‘shimcha daromadlar hisobidan yana 548 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Toshkent shahrida ekologiyani yaxshilash bo‘yicha maxsus komissiya faoliyat olib bormoqda. Ular kunu tun ishlashmoqda, reydlar o‘tkazilmoqda va ba’zi korxonalar faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Mazkur chora-tadbirlar qisqa va uzoq muddatli rejalar asosida amalga oshirilmoqda. Ushbu sa’y-harakatlar ekologik muammolarni bartaraf etish va aholi uchun qulay yashash sharoitlarini yaratishga qaratilgan.

В 2025 году на экологию будет выделено 900 млрд сум
В Узбекистане в 2025 году планируется выделить 900 миллиардов сум на защиту чистого воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель Премьер-министра, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров, отвечая на вопросы депутатов в Законодательной палате Олий Мажлиса. По его словам, эти средства в основном направят на обновление систем фильтрации на заводах и улучшение экологической ситуации.
В ходе заседания депутаты также поинтересовались о дополнительном финансировании экологических мероприятий из государственного бюджета на 2026 год. По информации заместителя председателя Национального комитета по экологии и изменению климата Жусипбека Козибекова, в 2026 году планируется выделить еще 548 миллиардов сум за счет дополнительных доходов.
Кроме того, в Ташкенте действует специальная комиссия по улучшению экологии. Они работают круглосуточно, проводят рейды, и деятельность некоторых предприятий временно приостановлена.
Данные меры реализуются на основе краткосрочных и долгосрочных планов. Эти усилия направлены на устранение экологических проблем и создание комфортных условий жизни для населения.