Toshkent metrosi uzunligi 2030-yilda 103 km bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning qaroriga ko‘ra, Toshkent metropoliteni tarmog‘ining uzunligini 2030-yilga borib 103 kilometrga yetkazish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi. Mazkur o‘zgarishlar poytaxt infratuzilmasini rivojlantirish va aholiga qulay sharoit yaratish maqsadida amalga oshiriladi.
Shuningdek, shu davrga kelib, aholining jamoat transportidan foydalanish darajasini 60 foizga oshirish rejalashtirilgan. Avtobuslarning o‘rtacha harakat tezligi hozirgi soatiga 18 kilometrdan 24 kilometrgacha ko‘tarilishi kutilmoqda.
Bu esa jamoat transportining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, "Do‘stlik" bekatidan Yangi Toshkentgacha bo‘lgan yangi metro yo‘lining uzunligi 21 kilometrni tashkil etadi.
Ushbu yo‘nalishda to‘qqizta bekat joylashadi va kuniga 230 mingtagacha yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ushbu loyiha poytaxt aholisi uchun transport tizimini yanada qulaylashtirishga qaratilgan.
Chilonzor yo‘nalishi ham kengaytirilishi rejalashtirilgan. Ushbu yo‘nalishda yer osti va yer usti qismlari mavjud bo‘ladi.
Mazkur o‘zgarishlar Toshkent metropolitenining transport salohiyatini oshirishga va shahar aholisi uchun qulaylik yaratishga xizmat qiladi.

Метро Ташкента в 2030 году будет иметь протяжённость 103 км
Согласно решению Президента Шавката Мирзиёева, планируется увеличить длину сети Ташкентского метрополитена до 103 километров к 2030 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Министерство юстиции. Эти изменения осуществляются с целью развития инфраструктуры столицы и создания комфортных условий для населения.
Кроме того, к этому времени планируется увеличить уровень использования общественного транспорта населением до 60 процентов. Ожидается, что средняя скорость движения автобусов повысится с нынешних 18 километров в час до 24 километров в час.
Это будет способствовать повышению эффективности общественного транспорта. Кроме того, новая линия метро от станции "Дустлик" до Нового Ташкента будет иметь длину 21 километр.
На этом направлении будет расположено девять станций, и линия сможет обслуживать до 230 тысяч пассажиров в день. Этот проект направлен на улучшение транспортной системы для жителей столицы.
Также планируется расширение направления Чиланзар. На этом направлении будут присутствовать как подземные, так и наземные участки.
Эти изменения будут способствовать увеличению транспортного потенциала Ташкентского метрополитена и созданию удобств для жителей города.