Dekabr oyida Konstitutsiya kuni munosabati bilan dam olish kunlari belgilandi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan dekabr oyida qo‘shimcha dam olish kunlari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayram mamlakatimizda muhim sanalardan biri hisoblanadi va fuqarolarga oila davrasida vaqt o‘tkazish, dam olish va ruhiy tetiklanish uchun yaxshi imkoniyat yaratadi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 6, 7 va 8 dekabr kunlari dam olish kunlari sifatida belgilangan.
Bunda 5 kunlik ish haftasida ishlaydiganlar uchun 6 dekabr (shanba) to‘liq dam olish kuni hisoblanadi. Biroq, 6 kunlik ish haftasida ishlovchilar ushbu kunda odatdagidek ishga chiqadilar.
7 dekabr (yakshanba) esa barcha uchun umummilliy dam olish kuni etib belgilangan. 8 dekabr (dushanba) Konstitutsiya bayrami munosabati bilan rasmiy dam olish kuni sifatida e’lon qilindi.
Shu sababli, 5 kunlik ish grafigida ishlovchilar uchun 6, 7 va 8 dekabr kunlari ketma-ket uch kunlik ta’til shakllanadi. 6 kunlik ish rejimida ishlaydiganlar esa 7 va 8 dekabr kunlari ikki kun dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Mazkur tartib fuqarolarga bayramni xotirjam va mazmunli o‘tkazish, shuningdek, mehnat yukini kamaytirish uchun qulay sharoit yaratadi.

В декабре в связи с Днём Конституции были установлены выходные дни
В связи с Днем Конституции Республики Узбекистан в декабре установлены дополнительные выходные дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот праздник считается одним из важных в нашей стране и предоставляет гражданам хорошую возможность провести время в кругу семьи, отдохнуть и восстановить силы. Согласно официальным данным, выходными днями объявлены 6, 7 и 8 декабря.
При этом для тех, кто работает по пятидневной рабочей неделе, 6 декабря (суббота) является полноценным выходным днем. Однако работники с шестидневной рабочей неделей в этот день выходят на работу как обычно.
7 декабря (воскресенье) объявлен общенациональным выходным днем для всех. 8 декабря (понедельник) объявлен официальным выходным днем в честь праздника Конституции.
Таким образом, для работников с пятидневным графиком работы образуется трехдневный подряд отдых с 6 по 8 декабря. Для тех, кто работает по шестидневному графику, предоставляется двухдневный выходной — 7 и 8 декабря.
Данный порядок создает гражданам удобные условия для спокойного и содержательного празднования, а также способствует снижению трудовой нагрузки.