Namanganda 4 balli zilzila qayd etildi
Bugun, 6-dekabr kuni O‘zbekistonning sharqiy hududlarida yer silkinishi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Seysmoprognostik monitoring markazi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, zilzila soat 19:18 da qayd etilgan. Zilzilaning epimarkazi Namangan viloyatining Pop tumani bo‘lib, bu hududda yer silkinish kuchi 4 ballga yetgan.
Zilzilaning magnitudasi 3,4 darajani, chuqurligi esa 11 kilometrni tashkil qilgan. Epimarkaz Toshkent shahridan 133 kilometr janubiy-sharqda joylashgan.
Hududlarda zilzilaning sezilish darajasi turlicha bo‘lgan. Xususan, Pop tumanida silkinish 2–3 ball atrofida bo‘lsa, Farg‘ona viloyatining Dang‘ara tumanida 2 ballgacha sezilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yaqin kunlarda seysmik faollik pasayishi kutilmoqda. Shu sababli, aholi hushyor bo‘lishi va zarur ehtiyot choralarini ko‘rishi tavsiya etiladi.

В Намангане зафиксировано землетрясение магнитудой 4 балла
Сегодня, 6 декабря, в восточных регионах Узбекистана наблюдалось землетрясение. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Центра сейсмопрогностического мониторинга, землетрясение было зафиксировано в 19:18. Эпицентр землетрясения находился в Попском районе Наманганской области, где сила толчков достигла 4 баллов.
Магнитуда землетрясения составила 3,4, а глубина — 11 километров. Эпицентр расположен в 133 километрах к юго-востоку от города Ташкента.
Уровень ощущаемости землетрясения в разных районах был разным. В частности, в Попском районе толчки ощущались на уровне 2–3 баллов, а в районе Дангара Ферганской области — до 2 баллов.
По словам специалистов, в ближайшие дни ожидается снижение сейсмической активности. В связи с этим населению рекомендуется быть бдительными и принимать необходимые меры предосторожности.