O‘zbekistonning ayrim hududlarida elektr ta’minotida qisqa muddatli uzilishlar kuzatilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Energetika vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, bu holat Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasida nosoz rotorni almashtirish ishlari hamda quyosh elektr stansiyalarining ishlab chiqarish quvvati pasayishi bilan bog‘liq. Elektr ta’minotidagi uzilishlar asosan 17:00 dan 21:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida sodir bo‘lishi mumkin.
Zarurat tug‘ilgan taqdirda, iste’molchilar oldindan xabardor qilinadi. Vazirlikning ta’kidlashicha, ushbu chora-tadbirlar energiya ta’minotining barqarorligi va xavfsizligini ta’minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasiga Yaponiyada ishlab chiqarilgan, quvvati 1,5 ming megavatt bo‘lgan yangi rotor o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Uskunalarni o‘rnatish ishlari taxminan bir oy davom etishi kutilmoqda.
Yo‘qotilgan quvvatni qoplash uchun zaxira manbalar va yaqinda ishga tushirilgan yangi energobloklar jalb qilinadi. Sirdaryo IES 1972 yilda Shirin shahrida qurilgan bo‘lib, uning umumiy quvvati 3,2 ming megavattdan oshadi.

Ремонт на Сырдарьинской ТЭС: ожидается отключение электроэнергии
В некоторых регионах Узбекистана возможны кратковременные перебои с электроснабжением. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства энергетики, это связано с заменой неисправного ротора на Сырдарьинской теплоэлектростанции, а также с уменьшением производственной мощности солнечных электростанций. Перебои в электроснабжении могут происходить преимущественно в период с 17:00 до 21:00.
В случае необходимости потребители будут предупреждены заранее. По словам министерства, эти меры принимаются с целью обеспечения стабильности и безопасности энергоснабжения.
На Сырдарьинскую теплоэлектростанцию планируется установка нового ротора японского производства мощностью 1,5 тысячи мегаватт. Ожидается, что монтаж оборудования займет примерно один месяц.
Для компенсации потерянной мощности будут задействованы резервные источники и недавно введённые в эксплуатацию новые энергоблоки. Сырдарьинская ТЭС была построена в 1972 году в городе Ширин, её общая мощность превышает 3,2 тысячи мегаватт.
В период с 2018 по 2021 годы на станции были модернизированы шесть энергоблоков, каждый из которых имеет мощность 325 мегаватт. Эти обновления способствуют повышению эффективности энергосистемы.