O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18–20 dekabr kunlari Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichining taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Tokioda bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif davomida davlat rahbari Yaponiya Imperatori Naruxito, Bosh vazir, parlament va hukumat vakillari, shuningdek, siyosiy va ilmiy doiralarning yetakchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazishi rejalashtirilgan. Tashrif chog‘ida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash asosiy masalalardan biri bo‘ladi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamda ilm-fan va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinadi. Shuningdek, yirik yapon kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqiladi.
Tashrif yakunida ikki tomonlama hujjatlar imzolanishi kutilmoqda. Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, “Markaziy Osiyo – Yaponiya” formatidagi davlat rahbarlarining birinchi sammitida ishtirok etadi.
Ushbu sammitda “yashil iqtisodiyot”, barqaror taraqqiyot, mintaqaviy hamkorlik va inson kapitalini rivojlantirish kabi masalalar muhokama qilinadi. Tadbir yakunida Tokio deklaratsiyasini qabul qilish rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев совершит официальный визит в Японию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с 18 по 20 декабря по приглашению премьер-министра Японии Санаэ Такаичи совершит официальный визит в Токио. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этого визита глава государства планирует провести встречи с императором Японии Нарухито, премьер-министром, представителями парламента и правительства, а также лидерами политических и научных кругов. Одним из ключевых вопросов визита станет укрепление стратегического партнерства между Узбекистаном и Японией.
В ходе переговоров будут обсуждаться вопросы расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научной и образовательной сферах. Также запланированы встречи с руководителями крупных японских компаний и финансовых институтов для рассмотрения планов по реализации совместных проектов.
По итогам визита ожидается подписание двусторонних документов. Шавкат Мирзиёев также примет участие в первом саммите глав государств в формате «Центральная Азия – Япония».
На этом саммите будут обсуждаться вопросы «зелёной экономики», устойчивого развития, регионального сотрудничества и развития человеческого капитала. По завершении мероприятия планируется принятие Токийской декларации.