O‘zbekistonda Disneyland bog‘i qurilishi muhokama qilindi
O‘zbekistonda xalqaro miqyosdagi yirik ko‘ngilochar loyiha — Disneyland mavzusidagi bog‘ni qurish masalasi muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus mamlakat turizm salohiyatini oshirish hamda mintaqani zamonaviy dam olish maskaniga aylantirish maqsadida ilgari surilgan. Agar loyiha amalga oshsa, u nafaqat mahalliy aholi, balki xorijlik sayyohlar uchun ham jozibador maskanga aylanishi kutilmoqda.
Mazkur masala Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva va The Walt Disney kompaniyasining vitse-prezidenti Xayma Vashington o‘rtasidagi uchrashuvda atroflicha muhokama qilindi. Suhbat davomida O‘zbekistonda Disney konsepsiyasiga mos turistik va madaniy infratuzilmani rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, uchrashuvda mamlakatda xalqaro kompaniyalar uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida Cinema Park nomli ijodiy maydon tashkil etish g‘oyasi ham ilgari surildi. Ushbu maydon kino, animatsiya va raqamli kontent sohalarida faoliyat yurituvchi ijodkorlar uchun zamonaviy platforma bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, mahalliy animatorlar, rejissyorlar va ssenariynavislarni tayyorlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu esa O‘zbekiston kino va animatsiya sanoatini xalqaro bozorga olib chiqish uchun muhim qadam bo‘ladi.
Uchrashuvda Disney’ning Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasini O‘zbekistonda ochish, shuningdek, o‘zbek tilida bolalar uchun mo‘ljallangan maxsus telekanalni ishga tushirish masalalari ham muhokama qilindi. Agar ushbu rejalar amalga oshsa, ular mamlakat tarixida muhim o‘rin egallashi kutilmoqda.

В Узбекистане обсуждалось строительство парка Диснейленд
В Узбекистане обсуждается вопрос строительства крупного международного развлекательного проекта — парка на тему Диснейленда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была предложена с целью повышения туристического потенциала страны и превращения региона в современное место отдыха. Если проект будет реализован, ожидается, что он станет привлекательным местом не только для местных жителей, но и для иностранных туристов.
Данный вопрос подробно обсуждался на встрече руководителя Администрации Президента Саиды Мирзиёевой и вице-президента компании The Walt Disney Хаймы Вашингтона. В ходе беседы рассматривались возможности развития туристической и культурной инфраструктуры в Узбекистане в соответствии с концепцией Disney.
Кроме того, на встрече была предложена идея создания творческого пространства под названием Cinema Park с целью создания благоприятных условий для международных компаний в стране. Это пространство может стать современной платформой для деятелей кино, анимации и цифрового контента.
Также особое внимание было уделено подготовке местных аниматоров, режиссёров и сценаристов. Это станет важным шагом для выхода узбекской кино- и анимационной индустрии на международный рынок.
На встрече обсуждались вопросы открытия представительства Disney по Центральной Азии в Узбекистане, а также запуск специального телеканала для детей на узбекском языке. Если эти планы будут реализованы, они займут важное место в истории страны.