«Mo‘ynoq» konida yangi gaz zaxiralari topildi
Ustyurt platosidagi «Mo‘ynoq» gaz konida yangi tabiiy gaz oqimi aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilikni «UzA» axborot agentligi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Shagirlik-quyi yura №2 qidiruv qudug‘ida geologlar taxminan 5 ming metr chuqurlikda gazga boy qavatlarni topishdi.
Ushbu quduqda olib borilgan burg‘ilash ishlari 2026-yil 10-yanvar kuni muvaffaqiyatli yakunlandi. Loyiha doirasida geologiya-qidiruv va burg‘ilash ishlarini «Uzbekgeofizika» aksiyadorlik jamiyati hamda Neft va gaz konlarini geologiya va qidiruv davlat instituti hamkorlikda amalga oshirgan.
Mutaxassislar bu topilma mintaqadagi uglevodorod resurslarini o‘zlashtirish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirishini ta’kidlashmoqda. Kelgusida yana ikki qidiruv qudug‘i — №3 va №4 burg‘ilash ishlari boshlanishi rejalashtirilgan.
Bu O‘zbekistonning energetika salohiyatini oshirish, ichki ehtiyojni qondirish va eksport imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi. «Mo‘ynoq» konidagi bu kabi topilmalar mamlakat iqtisodiyoti uchun katta ahamiyatga ega bo‘lib, O‘zbekistonning xalqaro gaz bozoridagi mavqeini mustahkamlashga yordam beradi.
Mutaxassislar ushbu rivojlanish energetika sohasida barqaror va samarali yutuqlarga erishishga asos yaratishini qayd etishmoqda.

«В месторождении Моинойк» обнаружены новые запасы газа
В газовом месторождении «Муйноқ» на Устюртском плато обнаружено новое природное газовое месторождение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту новость передало информационное агентство «UzA». По данным, геологи обнаружили газоносные пласты на глубине около 5 тысяч метров в поисковой скважине Шагирлик-нижняя юра №2.
Буровые работы на этой скважине успешно завершены 10 января 2026 года. В рамках проекта геологоразведочные и буровые работы были проведены совместно акционерным обществом «Uzbekgeofizika» и Государственным институтом геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений.
Специалисты подчеркивают, что это открытие значительно расширит возможности освоения углеводородных ресурсов региона. В дальнейшем планируется начать бурение еще двух поисковых скважин — №3 и №4.
Это способствует повышению энергетического потенциала Узбекистана, удовлетворению внутренних потребностей и расширению экспортных возможностей. Подобные открытия на месторождении «Муйноқ» имеют большое значение для экономики страны и помогут укрепить позиции Узбекистана на международном газовом рынке.
Специалисты отмечают, что это развитие создаст основу для устойчивых и эффективных достижений в энергетической сфере.