O‘zbekiston tibbiy turizm markaziga aylanmoqda
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekistonga davolanish maqsadida 86 199 nafar chet el fuqarosi tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich mintaqada tibbiy xizmatlarga bo‘lgan talabning ortib borayotganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, O‘zbekistonning tibbiy turizm sohasidagi jozibadorligi ham kuchayib bormoqda.
Tahlillarga ko‘ra, O‘zbekistonga kelgan bemorlarning eng katta qismi Tojikiston fuqarolariga to‘g‘ri keladi. Ularning soni 59 145 nafarni tashkil etadi.
Keyingi o‘rinlarda Qirg‘iziston (15 631 nafar) va Qozog‘iston (8 224 nafar) fuqarolari qayd etilgan. Bundan tashqari, Rossiyadan 1 899 nafar, Afg‘onistondan 914 nafar hamda Turkmanistondan 224 nafar fuqaro O‘zbekistonga davolanish uchun kelgan.
Uzoq davlatlardan ham bemorlar tashrif buyurgani kuzatilgan. Masalan, Turkiyadan 47 nafar, AQShdan 16 nafar, Xitoydan 15 nafar va Ozarbayjondan 11 nafar bemor kelgan.
Shuningdek, boshqa davlatlardan jami 73 nafar fuqaro O‘zbekistonda tibbiy xizmatlardan foydalangan. Mazkur raqamlar O‘zbekistonning sog‘liqni saqlash sohasida mintaqaviy markazga aylanishi yo‘lidagi ijobiy o‘zgarishlaridan dalolat beradi.

Узбекистан становится центром медицинского туризма
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году Узбекистан посетили 86 199 иностранных граждан с целью лечения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель свидетельствует о растущем спросе на медицинские услуги в регионе. Вместе с тем, привлекательность Узбекистана в сфере медицинского туризма также усиливается.
Согласно анализу, наибольшая часть пациентов, прибывших в Узбекистан, приходится на граждан Таджикистана. Их число составляет 59 145 человек.
На следующих местах находятся граждане Кыргызстана (15 631 человек) и Казахстана (8 224 человека). Кроме того, из России приехали 1 899 человек, из Афганистана — 914 человек, а из Туркменистана — 224 человека для лечения в Узбекистане.
Также отмечены визиты пациентов из дальних стран. Например, из Турции прибыли 47 человек, из США — 16 человек, из Китая — 15 человек и из Азербайджана — 11 человек.
Кроме того, всего 73 гражданина из других стран воспользовались медицинскими услугами в Узбекистане. Эти цифры свидетельствуют о положительных изменениях на пути превращения Узбекистана в региональный центр здравоохранения.