Zominda Ramazon oldidan arzon yarmarka tashkil etildi
Ramazon oyi arafasida Jizzax viloyatining Zomin tumanida aholiga qulaylik yaratish maqsadida arzon savdo yarmarkasi tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yarmarka, asosan, ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlari va kundalik ehtiyoj tovarlarini arzon narxlarda taqdim etish uchun yo‘lga qo‘yilgan. Shu bilan birga, savdo nuqtalarida mahsulotlar narxining sun’iy oshirilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida nazorat va monitoring ishlari kuchaytirildi.
Mazkur yarmarkaning asosiy maqsadi aholini sifatli va yetarli mahsulotlar bilan ta’minlash, bozorlarda sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish va narxlarni barqaror ushlab turishdan iborat. Zomin tumani hokimligi tomonidan bu borada tizimli ishlar olib borilib, bozorlar va savdo do‘konlarida muntazam o‘rganish va nazorat tadbirlari amalga oshirilmoqda.
Mas’ul mutasaddilar mahsulotlar narxi va zaxiralar hajmini muntazam tahlil qilib, savdo qoidalariga rioya qilinishini va sanitariya-gigiyena talablariga amal qilinishini nazorat qilishmoqda. Yarmarka davomida asosiy oziq-ovqat mahsulotlari aholiga bozor narxlariga nisbatan arzon va qulay baholarda taqdim etilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, bu kabi chora-tadbirlar Ramazon oyi davomida narx-navolar barqarorligini ta’minlash, aholining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish hamda ichki bozorda muvozanatni saqlashga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz