Chilonzorlik kapitan narkokurerlarni to‘xtatib mayor unvoniga sazovor bo‘ldi
Toshkent shahri Chilonzor tumani hududida narkokurerlarning qonunbuzarlik faoliyatini samarali to‘xtatgan profilaktika inspektori, kapitan Laziz Abdukarimov xizmatdagi jasorati va qahramonligi uchun muddatidan oldin mayor unvoniga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu xabarni Jamoat xavfsizligi departamenti ommaga yetkazdi. Ushbu voqea "Xavfsiz va sog‘lom mamlakat" oyligi doirasida tashkil etilgan tezkor-profilaktik chora-tadbirlar davomida yuz berdi.
O‘tgan 13 mart sanasida Xirmontepa mahallasini qamrab oluvchi profilaktika inspektori Laziz Abdukarimov ko‘chada gumonli harakatlanayotgan ikki nafar shaxsni to‘xtatib qoldi. Gumonlanuvchilar xodimning qonuniy talablariga bo‘ysunmay, o‘zlarini saqlash uchun qochishga urinib ko‘rishgan.
Biroq, xizmat vazifasini biladigan inspektor ulardan birini quvib yetib, o‘z vaqtida qo‘lga olgan. Keyinchaligida o‘tkazilgan tekshiruv natijasida gumonlanuvchining yonidagi sumkasidan yettixapsa paketga solingan jami 295 dona pregabalin dorisi topildi.
Tezkor surishtiruv ishlari davomida qo‘lga olingan shaxs hududdagi bir nechta joylarga dori vositalarini yashirib qo‘ygan va ularni geolokatsiya orqali belgilab ketganligi aniqlandi. Shuningdek, gumonlanuvchining sherigi Shayxontohur tumani hududida ham ushlangan bo‘lib, uning yonidan tarqatish uchun tayyorlangan 35 dona kuchli ta’sir qiluvchi kapsulalar topilgan.
Kapitan Laziz Abdukarimovning xavfli vaziyatdagi jasorati, qat’iyati va oqilona harakatlari inobatga olinib, Ichki ishlar vazirining maxsus buyrug‘i bilan unga muddatidan oldin mayor unvoni berildi. Bu holat xalqimiz orasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining mas’uliyatini yanada oshirishga va jamiyatda xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning samarasini ko‘rsatmoqda.
Xodimning shu kabi qahramonliklari kelajakda ham boshqa xodimlar uchun namuna bo‘lishi shubhasizdir.

Капитан из Чилонзора остановил наркоторговцев и был удостоен звания майора
Инспектор по профилактике, капитан Лазиз Абдукаримов, эффективно пресекший противоправную деятельность наркоторговцев на территории Чилонзорского района города Ташкента, был досрочно удостоен звания майора за служебную храбрость и героизм. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию обнародовал Департамент общественной безопасности. Инцидент произошел в ходе оперативно-профилактических мероприятий, организованных в рамках месячника «Безопасная и здоровая страна».
13 марта инспектор по профилактике Лазиз Абдукаримов, курирующий микрорайон Хирмонтепа, остановил на улице двух подозрительно действующих лиц. Подозреваемые не подчинились законным требованиям сотрудника и попытались скрыться, чтобы спастись.
Однако знающий свое дело инспектор догнал одного из них и своевременно задержал. В ходе последующей проверки в сумке подозреваемого было обнаружено 295 таблеток препарата прегабалин, упакованных в семь пакетиков.
В ходе оперативного расследования выяснилось, что задержанный спрятал лекарственные средства в нескольких местах района и отметил их местоположение с помощью геолокации. Также сообщник подозреваемого был задержан на территории Шайхантаурского района, у него найдено 35 капсул сильнодействующих препаратов, подготовленных для распространения.
Учитывая храбрость капитана Лазиза Абдукаримова в опасной ситуации, его решительность и разумные действия, ему было досрочно присвоено звание майора специальным приказом министра внутренних дел. Этот случай демонстрирует эффективность усилий, направленных на повышение ответственности сотрудников правоохранительных органов среди нашего народа и обеспечение безопасности в обществе.