O‘zbekiston Eron xalqiga katta insonparvarlik yordami yetkazdi
O‘zbekiston hukumati qardosh Eron xalqiga katta insonparvarlik yordami yetkazib berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati o‘zining rasmiy e’lonida ma’lum qildi. Yordamning tarkibi juda boy va zarur bo‘lib, unda aholi uchun eng muhim oziq-ovqat mahsulotlari mavjud.
Jumladan, un, guruch, shakar, turli xil makaron mahsulotlari hamda kungaboqar yog‘i yetkazib berilgan. Shu bilan birga, turli konservalangan mahsulotlar ham yordam tarkibiga kiritilgan.
Oziq-ovqatdan tashqari, tibbiyot sohasiga oid dori-darmon vositalari va zarur tibbiy anjomlar ham Eron tomoniga yetkazildi. Insonparvarlik yordamini qabul qilish marosimi Daregaz shahrida bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga Eronning ushbu hududidan mas’ul rahbarlar, jumladan, Daregaz shahri hokimi Mujtabo Bazmara hamda Eron Tashqi ishlar vazirligining Xuroson-Razaviy viloyati vakolatxonasi rahbari ishtirok etdi. Marosimda vazir maslahatchisi Ali Masumifar va Eronning Turkmanistondagi elchisi Ali Mujtabo Ruzbehani ham ishtirok etib, yordamni qabul qilish jarayonini nazorat qildilar.
Tadbir davomida Eron tomonidan yetakchi rasmiylar O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorchilik so‘zlarini yo‘lladilar. Ular mamlakatimiz rahbariyatiga ko‘rsatilgan insonparvarlik yordami va Eron xalqiga bo‘lgan e’tibor hamda g‘amxo‘rlik uchun chuqur minnatdorchilik bildirdilar.
Shuningdek, bu yordam faqat moddiy qo‘llab-quvvatlash emas, balki ikki davlat o‘rtasidagi qadrdon do‘stlik va hamjihatlikning yorqin namunasidir. Mazkur tashabbus xalqlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy yaqinlik va bir-birini qo‘llab-quvvatlash ruhini yana bir bor tasdiqladi.
Bu hodisa O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi ijobiy hamkorlikning yanada mustahkamlanishiga hissa qo‘shadi.

Правительство Узбекистана оказало братскому народу Ирана крупную гуманитарную помощь. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом стало известно из официального заявления пресс-службы Министерства иностранных дел Республики Узбекистан. Состав помощи очень богат и необходим, в него входят самые важные продовольственные товары для населения.
В частности, были доставлены мука, рис, сахар, различные макаронные изделия и подсолнечное масло. Кроме того, в состав помощи были включены различные консервированные продукты.
Помимо продовольствия, в сторону Ирана были доставлены лекарственные средства и необходимое медицинское оборудование. Церемония приема гуманитарной помощи состоялась в городе Даргаз.
В мероприятии приняли участие руководители этого региона Ирана, в том числе мэр города Даргаз Муджабба Базмара и глава представительства Министерства иностранных дел Ирана в провинции Хорасан-Разави. На церемонии также присутствовали советник министра Али Масумифар и посол Ирана в Туркменистане Али Муджабба Ружбехани, которые контролировали процесс приема помощи.
В ходе мероприятия ведущие официальные лица со стороны Ирана направили слова благодарности Президенту Узбекистана. Они выразили глубокую признательность руководству нашей страны за оказанную гуманитарную помощь, а также за внимание и заботу о народе Ирана.
Кроме того, эта помощь является не только материальной поддержкой, но и ярким примером ценной дружбы и солидарности между двумя государствами. Данная инициатива еще раз подтвердила дух традиционной близости и взаимной поддержки между нашими народами.
Это событие внесет вклад в дальнейшее укрепление позитивного сотрудничества между Узбекистаном и Ираном.