O‘zbekistonda Ramazon hayiti 20 mart, juma kuni nishonlanishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligining bayramlarda odamlar necha kun dam olishi haqida bergan ma’lumotida shu haqida so‘z boradi. Bayram bilan bog‘liq prezidentning rasmiy qarori yaqinda e’lon qilinishi rejalashtirilmoqda.
Besh kunlik ish haftasida faoliyat yuritadigan xodimlar uchun dam olish davri to‘rt kunni tashkil etadi. 20 mart Ramazon hayiti, 21 mart Navro‘z bayrami, 22 mart esa odatiy yakshanba kuni bo‘ladi.
Shuningdek, 23 mart ko‘chirilgan dam olish kuni sifatida belgilangan. Olti kunlik ish tartibida ishlaydiganlar esa 20, 21 va 22 mart kunlari uch kun dam olishadi.
Ularning ish kuni 23 mart, dushanba kuni davom etadi. Shu tariqa, har ikki ish tartibidagi xodimlar uchun ham qulay dam olish imkoniyatlari yaratilmoqda.

В период празднования Рамазан-Хайита и Навруза предоставляются четыре выходных дня
В информации Министерства юстиции о количестве выходных дней в праздничные дни говорится именно об этом. Официальное решение президента, связанное с праздником, планируется объявить в ближайшее время.
Для работников с пятидневной рабочей неделей период отдыха составит четыре дня. 20 марта — Рамазан-Хайит, 21 марта — праздник Навруз, а 22 марта — обычное воскресенье.
Кроме того, 23 марта назначен переносным выходным днем. Те, кто работает по шестидневному графику, будут отдыхать три дня: 20, 21 и 22 марта.
Их рабочий день будет продолжаться в понедельник, 23 марта. Таким образом, для работников обоих графиков создаются удобные условия для отдыха.