Uzbekistan Airways aviakompaniyasi Toshkent va Dubay o‘rtasidagi muntazam reyslarni qayta tiklashini rasmiy ravishda ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Birlashgan Arab Amirliklari aviatsiya idoralari ma’lumotiga ko‘ra, parvozlar 2026 yilning 19 martidan boshlab amalga oshiriladi. Avval bekor qilingan reyslar yo‘lovchilari uchun qulayliklar yaratildi.
Ular o‘z aviachiptalarini kompaniyaning keyingi reyslariga qo‘shimcha to‘lovlarsiz almashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bu chora yo‘lovchilarning manfaatlarini himoya qilish va sayohatlarni osonlashtirishga qaratilgan.
Barcha vaqtlar mahalliy vaqt bo‘yicha ko‘rsatilgan. Aviabiletlarni Uzbekistan Airwaysning rasmiy veb-sayti, mobil ilovasi hamda sotuv filiallari va vakolatli agentliklar orqali xarid qilish mumkin.
Parvozlar davomida mintaqadagi joriy vaziyat, xavfsizlik talablariga va xalqaro standartlarga qat’iy rioya etiladi. Shuningdek, 10 martdan boshlab O‘zbekistondan Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklariga bo‘lgan yo‘lovchi reyslariga joriy etilgan cheklovlar olib tashlandi.
Endilikda yo‘lovchilarning fuqaroligi yoki toifasiga doir cheklovlar ham bekor qilindi va ikki tomonlama aviaqatnovlar to‘liq tiklandi. Umra mavsumi yakunlanishiga bog‘liq holda Saudiya Arabistoniga parvozlar uchun qo‘shimcha talablar joriy etildi.
Qonunchilikka muvofiq, ziyoratchilar Haj-2026 mavsumi boshlanishidan oldin mamlakat hududini tark etishlari shart. Mutaxassislar fikricha, reyslarning qayta tiklanishi nafaqat sayyohlik, balki biznes va shaxsiy safarlar uchun ham yangi imkoniyatlar yaratadi.

Uzbekistan Airways восстанавливает рейсы Ташкент — Дубай
Авиакомпания Uzbekistan Airways официально объявила о возобновлении регулярных рейсов между Ташкентом и Дубаем. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным авиационных властей Объединённых Арабских Эмиратов, полёты начнутся с 19 марта 2026 года. Для пассажиров отменённых ранее рейсов созданы удобства.
Они смогут обменять свои авиабилеты на последующие рейсы компании без дополнительной оплаты. Эта мера направлена на защиту интересов пассажиров и упрощение путешествий.
Все времена указаны по местному времени. Авиабилеты можно приобрести на официальном сайте Uzbekistan Airways, в мобильном приложении, а также в филиалах продаж и у уполномоченных агентов.
Во время полётов будет строго соблюдаться текущая ситуация в регионе, требования безопасности и международные стандарты. Кроме того, с 10 марта сняты ограничения на пассажирские рейсы из Узбекистана в Саудовскую Аравию и Объединённые Арабские Эмираты.
Теперь отменены ограничения, связанные с гражданством или категорией пассажиров, и двусторонние авиасообщения полностью восстановлены. В зависимости от окончания сезона Умры введены дополнительные требования для рейсов в Саудовскую Аравию.
В соответствии с законодательством, паломники должны покинуть территорию страны до начала сезона Хадж-2026. По мнению специалистов, возобновление рейсов создаёт новые возможности не только для туризма, но и для деловых и личных поездок.