2026 yil 20 mart, juma kuni Ramazon hayiti munosabati bilan Toshkent shahrida jamoat transporti odatdagidan bir soat oldin, ya’ni soat 04:00 da ish boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Toshshahartanshizmat” tashkiloti ma’lumot berdi. Ushbu qaror hayit namozida ishtirok etishni rejalashtirayotgan fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida qabul qilingan.
Shu sababli, avtobuslar va metro poyezdlari ertalabdan yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishga tayyor bo‘ladi. “Toshkent metropoliteni” ma’lumotiga ko‘ra, metro poyezdlari ham soat 04:00 da harakatni boshlaydi.
Shuningdek, 20 va 21 mart kunlari qatnovlar shanba kuni jadvaliga muvofiq amalga oshiriladi. 22 va 23 mart kunlari esa poyezdlar yakshanba kuni jadvali bo‘yicha harakat qiladi.
Yo‘lovchilardan ushbu o‘zgarishlarni inobatga olib, harakatlarini oldindan rejalashtirishlari so‘ralmoqda. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni “Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida” qarorni imzolagan.
Ushbu qarorga ko‘ra, mamlakatimizda 2026 yil 20 mart Ramazon hayiti sifatida keng nishonlanadi. Bayram kunlarida aholi o‘rtasida mehr-oqibat, hamjihatlik va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashga qaratilgan madaniy, ma’rifiy hamda xayriya tadbirlari tashkil etiladi.
Turizm qo‘mitasi va Transport vazirligi hamkorligida yurtdoshlar uchun muqaddas ziyoratgohlar va tarixiy qadamjolarga sayohatlar uyushtiriladi, buning uchun qulay sharoitlar yaratiladi.

В день праздника Рамазан в Ташкенте транспорт начнет работать раньше
20 марта 2026 года, в пятницу, в связи с праздником Рамазан в городе Ташкент общественный транспорт начнет работу на час раньше обычного, то есть в 04:00. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила организация «Тошшахартаншизмат». Это решение принято с целью создания удобств для граждан, планирующих участвовать в праздничной молитве.
По этой причине автобусы и поезда метро будут готовы обслуживать пассажиров с утра. По данным «Ташкентского метрополитена», поезда метро также начнут движение в 04:00.
Кроме того, 20 и 21 марта движение будет осуществляться по расписанию субботы. 22 и 23 марта поезда будут ходить по расписанию воскресенья.
Пассажиров просят учитывать эти изменения и планировать свои поездки заранее. Напоминаем, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта подписал указ «О праздновании благословенного Рамазана».
Согласно этому указу, 20 марта 2026 года в нашей стране широко отмечается праздник Рамазан. В праздничные дни будут организованы культурные, просветительские и благотворительные мероприятия, направленные на укрепление атмосферы доброжелательности, единства и толерантности среди населения.
Совместно с Комитетом по туризму и Министерством транспорта для соотечественников будут организованы поездки к святым местам и историческим памятникам, для чего будут созданы удобные условия.