O‘zbekiston valyuta faoliyatini tartibga soluvchi yangi qoidalar ishlab chiqildi
O‘zbekistonning moliyaviy tizimidagi operatsiyalar yanada shaffof va samarali bo‘lishi uchun valyuta faoliyatini tartibga soluvchi yangi qoidalar loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat asosida valyuta ayirboshlash, pul o‘tkazmalari hamda banklar faoliyatini zamonaviy talablarga moslashtirish rejalashtirilmoqda. Loyihada tijorat banklari so‘zi o‘rniga umumiyroq banklar atamasi ishlatilishi taklif qilinib, jismoniy shaxslar o‘rtasidagi nosavdo maqsadli pul o‘tkazmalariga chuqurroq tushuntirishlar kiritiladi.
Yangi tartib banklar va Markaziy bank o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, valyutaviy svop va derivativ operatsiyalarini xalqaro standartlarga muvofiq amalga oshirish imkoniyatini yaratadi. Shu bilan birga, banklarning valyuta operatsiyalari bo‘yicha ma’lumotlarini Markaziy bankning maxsus axborot tizimiga kiritish tartibi joriy etiladi.
Chet ellik investorlar va tadbirkorlar uchun ham qulayliklar ko‘zda tutilib, qimmatli qog‘ozlardan olingan daromadlarni to‘lash va mablag‘larni vataniga qaytarish jarayonini soddalashtirish yo‘lga qo‘yilmoqda. Norezident jismoniy shaxslar bilan valyuta ayirboshlash operatsiyalarida mablag‘lar manbasining qonuniyligi tasdiqlanishi talab etiladi.
Bundan tashqari, naqd chet el valyutasi bilan ish olib borish, banknotalarni qabul qilish va ularni yana muomalaga chiqarish bo‘yicha me’yorlar qayta ko‘rib chiqildi. Mazkur o‘zgartishlar moliyaviy bozor infratuzilmasini rivojlantirish va valyuta sohasidagi ishlarni zamonaviy usulda tashkil etishga xizmat qiladi.
Yangi qoidalar iqtisodiyot ishtirokchilari uchun qulay muhit yaratib, valyuta operatsiyalariga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga qaratilgan. Natijada mamlakatning iqtisodiy xavfsizligi oshadi va xorijiy sarmoyachilar uchun hamkorlik shartlari yanada tushunarli va qulay bo‘ladi.
Barcha ushbu choralar moliya tizimining barqarorligini ta’minlash va uzoq muddatli rivojlanish strategiyasiga mos keladi.

Разработаны новые правила регулирования валютной деятельности в Узбекистане
Для повышения прозрачности и эффективности операций в финансовой системе Узбекистана разработан проект новых правил регулирования валютной деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании данного документа планируется приведение в соответствие с современными требованиями деятельности по обмену валюты, переводу средств и работе банков. В проекте предлагается использовать более общее понятие «банки» вместо термина «коммерческие банки», а также внести более подробные разъяснения относительно переводов средств между физическими лицами в некоммерческих целях.
Новый порядок укрепит сотрудничество между банками и Центральным банком, создаст возможности для проведения валютных свопов и деривативных операций в соответствии с международными стандартами. Одновременно будет введен порядок внесения информации о валютных операциях банков в специальную информационную систему Центрального банка.
Предусмотрены также удобства для иностранных инвесторов и предпринимателей: упрощается процесс выплаты доходов от ценных бумаг и вывода средств на родину. При проведении операций по обмену валюты с нерезидентами-физическими лицами требуется подтверждение легальности источника средств.
Кроме того, пересмотрены нормы работы с наличными иностранной валютой, приема банкнот и их повторного ввода в оборот. Данные изменения направлены на развитие инфраструктуры финансового рынка и организацию работы в валютной сфере по современным стандартам.
Новые правила призваны создать благоприятную среду для участников экономики и укрепить доверие к валютным операциям. В результате повысится экономическая безопасность страны, а условия сотрудничества для иностранных инвесторов станут более понятными и удобными.
Все эти меры направлены на обеспечение стабильности финансовой системы и соответствуют стратегии долгосрочного развития.