Ramazon haytida Toshkent transporti ertalab to‘rt soatdan ishlaydi
Yakun bo‘lgan Ramazon oyidan so‘ng mamlakatimizda keng qamrovli bayram tadbirlari boshlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yil 20 mart, juma kuni Ramazon hayiti munosabati bilan poytaxtimiz Toshkent shahrida jamoat transporti ishlash tartibida o‘zgarishlar kiritildi. Shahar aholisi va mehmonlari uchun qulaylik yaratish maqsadida barcha avtobuslar va metro poyezdlari odatdagidan bir soat oldin, ertalabki to‘rt soatdan xizmat ko‘rsata boshlaydi.
Ushbu qarorni Toshkent shahar transport xizmati rasmiy ravishda e’lon qildi. Asosiy maqsad hayit namoziga borayotgan fuqarolarni vaqtida yetkazish hamda ularning safarinini osonlashtirishdir.
Toshkent metropoliteni boshqarmasining ma’lumotlariga ko‘ra, metro poyezdlari ham aynan ertalabki to‘rt soatdan harakatni boshlaydi. Bayram kunlari transport xizmatining ishlash jadvali ham o‘zgaradi.
20 va 21 mart kunlari transport vositalari shanba kuni uchun belgilangan reja asosida ishlaydi. Keyingi kunlar, ya’ni 22 va 23 martlarda esa poyezdlar yakshanba kuniga mo‘ljallangan jadval bo‘yicha yo‘lga chiqadi.
Shu sababli, barcha yo‘lovchilardan harakatlarini oldindan rejalashtirib, yangi vaqt jadvaliga amal qilishlarini so‘ralmoqda. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni Muborak Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida maxsus qarorni imzolagan edi.
Ushbu hujjatga binoan, 2026 yilning 20 marti mamlakatimizda Ramazon hayiti sifatida rasmiy bayram deb e’lon qilindi va keng nishonlanadi. Bayram kunlarida jamiyatda mehr-oqibat, hamjihatlik va bag‘rikenglik ruhini mustahkamlashga qaratilgan turli madaniy, ma’rifatparvar va xayriya tadbirlari rejalashtirilgan.
Turizm qo‘mitasi va Transport vazirligi hamkorligida yurtdoshlar uchun ziyoratgohlar va tarixiy obidalarga sayohatlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Bu borada aholiga qulay sharoitlar yaratiladi va maxsus tashkiliy ishlar olib boriladi.
Bayram arafasida har bir oila a’zolari va jamiyat vakillari uchun ko‘ngil ochuvchi, ma’noli dasturlar tayyorlanmoqda. Shunday qilib, transport tizimidagi yangiliklar va davlat darajasidagi e’tibor bayramni yanada ramziy va xotira qoladigan hodisa sifatida nishonlash imkonini beradi.

В праздник Рамадан транспорт в Ташкенте работает с четырех утра
После завершения священного месяца Рамадан в нашей стране начнутся масштабные праздничные мероприятия. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с праздником Ураза-байрам 20 марта 2026 года, в пятницу, в столице — городе Ташкенте — внесены изменения в график работы общественного транспорта. Для удобства жителей и гостей города все автобусы и поезда метро начнут работу на час раньше обычного — с четырех часов утра.
Данное решение официально объявило Управление транспорта города Ташкент. Основная цель — своевременная доставка граждан, направляющихся на праздничную молитву, и облегчение их поездки.
Согласно информации управления Ташкентского метрополитена, движение поездов также начнется ровно в четыре часа утра. В праздничные дни изменится и график работы транспортных услуг.
20 и 21 марта транспортные средства будут работать по расписанию, установленному на субботу. В последующие дни, то есть 22 и 23 марта, поезда будут следовать по расписанию, предназначенному для воскресенья.
В связи с этим всех пассажиров просят заранее планировать свои поездки и руководствоваться новым расписанием. Напоминаем, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта подписал специальный указ о праздновании священного Ураза-байрам.
На основании данного документа 20 марта 2026 года официально объявлен праздничным днем Ураза-байрам, который будет широко отмечаться. В дни праздника запланированы различные культурные, просветительские и благотворительные мероприятия, направленные на укрепление духа любви, единства и толерантности в обществе.
При сотрудничестве Комитета по туризму и Министерства транспорта запланировано организовать поездки соотечественников к местам паломничества и историческим памятникам. В этом направлении будут созданы удобные условия для населения и проведены специальные организационные мероприятия.
В преддверии праздника для членов каждой семьи и представителей общества готовятся развлекательные и содержательные программы. Таким образом, нововведения в транспортной системе и внимание на государственном уровне позволят отметить праздник как более символичное и запоминающееся событие.