Ramazon haytida O‘zbekistonda ob-havo barqaror bo‘lmasligi kutilmoqda
Ramazon hayti arafasida O‘zbekiston hududlarida ob-havo barqaror bo‘lmasligi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy gidrometeologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim mintaqalarda yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Poytaxt Toshkent shahrida osmonni bulutlar qoplab turadi.
Kechasi va ertalab soatlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi hamda ayrim hududlarda tuman ko‘rinishi mumkin. Biroq, kunduzgi soatlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol g‘arbdan sharqqa qarab o‘zgarib, tezligi soniyasiga uchdan sakkiz metrgacha bo‘ladi. Kechasi havo harorati yettidan to‘qqiz gradusgacha, kunduzi esa o‘n yettidan o‘n sakkiz gradus atrofida bo‘lishi bashorat qilinmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yomg‘ir yog‘ishi kutilmaydi. Osmon o‘zgaruvchan bo‘lib, shamol sharqdan yettidan on ikki metrgacha tezlikda esadi.
Kechasi harorat ikkidan yetti gradusgacha, kunduzi esa o‘n yettidan yigirma ikki gradusgacha ko‘tariladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo quruq bo‘lib, shamol sharqiy yo‘nalishda esib turadi.
Toshkent viloyatida kecha va ertalab yomg‘ir yog‘ishi mumkin, lekin kunduzi havo ochiladi. Jizzax va Samarqand viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ayrim joylarda yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkin.
Sirdaryo viloyatida asosan quruq va o‘zgaruvchan ob-havo hukm suradi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham yomg‘ir kutilmaydi, harorat iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona vodiysida kecha va ertalab yomg‘ir yog‘ishi hamda tuman tushishi xavfi mavjud. Kunduzi esa havo ochilib, yog‘ingarchilik bo‘lmasligi kutilmoqda.
Ayniqsa, tog‘oldi va baland tog‘li hududlarda ob-havo noqulay bo‘lishi mumkin. Bu yerlarda yomg‘ir va qor yog‘ishi, tuman ko‘rinishi hamda sel suvlari oqib chiqish xavfi mavjud.
Shuning uchun aholi va hayotiy tadbirlarni rejalashtirayotganlar ob-havo o‘zgarishlarini e’tiborga olishlari lozim.

В праздник Ураза-байрам в Узбекистане ожидается нестабильная погода
Накануне праздника Рамазан байрам в регионах Узбекистана ожидается нестабильная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Национальной службы гидрометеорологии, в некоторых районах возможен дождь. В столице, городе Ташкенте, небо будет покрыто облаками.
Ночью и утром возможны кратковременные дожди, а в отдельных районах может наблюдаться туман. Однако днем осадки не ожидаются.
Ветер будет менять направление с запада на восток, его скорость составит от трех до восьми метров в секунду. Ночью температура воздуха ожидается от семи до девяти градусов, днем — около семнадцати-восемнадцати градусов.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области дожди не ожидаются. Небо будет переменным, ветер дует с востока со скоростью от семи до двенадцати метров в секунду.
Ночью температура составит от двух до семи градусов, днем поднимется до семнадцати-двадцати двух градусов. В Бухарской и Навоийской областях также будет сухая погода, ветер дует с восточного направления.
В Ташкентской области ночью и утром возможны дожди, но днем погода прояснится. В Джизакской и Самаркандской областях во второй половине дня в отдельных местах могут пройти осадки.
В Сырдарьинской области будет преобладать преимущественно сухая и переменная погода. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях дожди также не ожидаются, температура будет теплой.
В Андижане, Намангане и Ферганской долине ночью и утром возможны дожди и туман. Днем же ожидается прояснение погоды без осадков.
Особенно неблагоприятная погода может наблюдаться в предгорных и высокогорных районах. Здесь возможны дожди и снегопады, туман, а также риск выхода паводковых вод.